Tρίτη διάλεξη στο πλαίσιο του Θερινού Σχολείου για την εκμάθηση των Κλασικών Γλωσσών της Θ.Σ.Ε.Κ.

Η τρίτη διάλεξη που έχει προγραμματιστεί στο πλαίσιο του Θερινού Σχολείου για την εκμάθηση των Κλασικών Γλωσσών της Θ.Σ.Ε.Κ. θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 18 Ιουλίου 2020, στις 19.00. Ομιλητής θα είναι  ο Γιώργος Δεληγιαννάκης, Αναπληρωτής Καθηγητής και Ακαδημαϊκός Υπεύθυνος του Προγράμματος “Σπουδές στον Ελληνικό Πολιτισμό” του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου. Η διάλεξη με τίτλο «Cyprus and Cypriots in late antiquity» θα δοθεί στην αγγλική γλώσσα, μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας MS Teams. Η παρακολούθηση της διάλεξης είναι δυνατή μέσω του πιο κάτω συνδέσμου:

Join Microsoft Teams Meeting

Περίληψη

In my paper, I am looking at Cyprus and its people as they are portrayed in the framework of the Roman world, highlighting the importance of material evidence but also the valuable contribution of late antiquity to the subject. I will show how Cyprus moved from the margins to the mainstream during late antiquity and why the fourth and fifth centuries mark a fundamental break with the island’s past.

Σύντομο βιογραφικό

O Γιώργος Δεληγιαννάκης είναι απόφοιτος του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών (1999). Ολοκλήρωσε μεταπτυχιακές σπουδές επιπέδου MPhil στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης (2002) και το 2007 αναγορεύτηκε διδάκτωρ Αρχαίας Ιστορίας από το ίδιο πανεπιστήμιο. Έχει διδάξει ως συμβασιούχος Λέκτορας στο Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών (2007-2008), ενώ το 2008 διορίστηκε Λέκτορας και στη συνέχεια Επίκουρος (2012) και Αναπληρωτής Καθηγητής (2017) της Ύστερης Αρχαιότητας στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Έχει δημοσιεύσει περί τα πενήντα άρθρα και μελέτες σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά και συλλογικούς τόμους. Η τελευταία του μονογραφία με τίτλο The Dodecanese and the Eastern Aegean Islands in Late Antiquity, AD 300-700 δημοσιεύτηκε από τον εκδοτικό οίκο Oxford University Press. Έχει λάβει ερευνητικές υποτροφίες από τα πανεπιστήμια Πρίνστον και Οχάιο Στέιτ. Έχει επίσης διατελέσει υπότροφος του ιδρύματος Alexander von Humboldt (2017- 2019) και επισκέπτης καθηγητής στο πανεπιστήμιο της Μπολόνια (2020).