Tέταρτη διάλεξη στο πλαίσιο του Θερινού Σχολείου για την εκμάθηση των Κλασικών Γλωσσών

Η τέταρτη διάλεξη που έχει προγραμματιστεί στο πλαίσιο του Θερινού Σχολείου για την εκμάθηση των Κλασικών Γλωσσών  της Θ.Σ.Ε.Κ. θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 25 Ιουλίου 2020, στις 19.00. Ομιλητής θα είναι ο Χαρίλαος Μιχαλόπουλος, Επίκουρος Καθηγητής στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης. Η διάλεξη με τίτλο “Statues in Roman literature: the viewer, the object and the space between” θα δοθεί στην αγγλική γλώσσα, μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας ΜS Teams. H παρακολούθηση της διάλεξης είναι δυνατή μέσω του πιο κάτω συνδέσμου:

Join Microsoft Teams Meeting

Περίληψη

Sculpture formed an integral part of everyday life in Rome. Statues were exhibited both in public spaces (like fora, basilicas, theatres, temples) and in the private sphere (houses, private gardens, villas etc.). This paper discusses statues not as three-dimensional representations (art objects in their own right) but rather as ‘literary realities’. By this I refer to statues used primarily (if not exclusively) as literary material, as narratives, as stories subject to expansion, condensation, and/or any other kind of literary adaptation. My approach also includes the exploration of the statuesque, i.e. figures/bodies which could be regarded as statues either because they are described as such or because they possess qualities (such as muteness, stillness, lifelessness, likeness) which allow us to perceive them as statues. Sculptural encounter as a theater of power/language/gender dynamics, speaking/moving statues, violent responses to/from statues will be some of the topics we will touch upon as we are guided through selective readings from Ovid and the Priapea.

Βιογραφικό σημείωμα

O Δρ Χαρίλαος Ν. Μιχαλόπουλος είναι Επίκουρος Καθηγητής Λατινικής Φιλολογίας στο Τμήμα Ελληνικής Φιλολογίας του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης. Είναι ο συγγραφέας του βιβλίου Μύθος, Γλώσσα και Φύλο στο Corpus Priapeorum (Aθήνα, 2014). Οι πρόσφατες δημοσιεύσεις του περιλαμβάνουν βιβλία σχετικά με τη ρωμαϊκή ελεγεία, το ρωμαϊκό έπος, τις Ωδές του Ορατίου, και πληθώρα άρθρων σε επιστημονικά περιοδικά και συλλογικούς τόμους για την αυγούστεια ποίηση, το ρωμαϊκό επίγραμμα, την πρόσληψη της λατινικής λογοτεχνίας στη νέα ελληνική λογοτεχνία, τις σπουδές φύλου και τις κλασικές σπουδές. Είναι Αναπληρωτής Ακαδημαϊκός Σύμβουλος στο ερευνητικό έργο “Ζητήματα οικοκριτικής στη λατινική γραμματεία: φύση και άνθρωπος στη σκέψη, γλώσσα και λογοτεχνία της αυγούστειας περιόδου” (Τμήμα Φιλολογίας, ΕΚΠΑ 2020-2021). Ασχολείται ενεργά με την ποίηση, τη μετάφραση (κυρίως της λατινικής και της βρετανικής ποίησης) και τη βιβλιοκριτική.