Kατάκτηση 1ης θέσης στον ετήσιο, παγκύπριο διαγωνισμό του ΙδΕΚ “Μέρα – Mαθητές και μαθήτριες στην έρευνα” από ερευνητική ομάδα του δημοτικού σχολείου Κονιών, στην οποία συμμετείχε ως ερευνητής μέλος ΔΕΠ της Θ.Σ.Ε.Κ.

Η Θ.Σ.Ε.Κ. συγχαίρει τους 10 μαθητές και μαθήτριες της Δ’2 τάξης του δημοτικού σχολείου Κονιών, τη δασκάλα τους κ. Λίνα Κωνσταντινίδου και τον Δρα Κωνσταντίνο Τσαγκαρίδη, Λέκτορα Μεθοδολογίας Έρευνας και Στατιστικής και Συντονιστή Έρευνας της Θ.Σ.Ε.Κ., για την κατάκτηση της 1ης θέσης στον διαγωνισμό του ΙδΕΚ «ΜΕΡΑ – Μαθητές και Μαθήτριες στην Έρευνα» για το ακαδημαϊκό έτος 2019-20.

Η ερευνητική ομάδα συμμετείχε στο διαγωνισμό με την έρευνα με τίτλο: «Η Επίδραση της Συναισθηματικής Αγωγής στην Κοινωνική Συμπεριφορά των Παιδιών και Συγκεκριμένα στην Τάση τους για Επιθετικότητα».

Στο πλαίσιο αυτής της έρευνας, τα ίδια τα παιδιά, μαζί με τους δασκάλους του σχολείου και σε συνεργασία με ψυχολόγους, εφάρμοσαν πέντε παρεμβατικά προγράμματα Συναισθηματικής Αγωγής (1. Πρόγραμμα Ενίσχυσης Κοινωνικών / Συναισθηματικών Δεξιοτήτων “Viennese Social Competence Program”, 2. Βιωματικά Εργαστήρια με θέμα «Νοιώθω Ασφαλής στο Σχολείο», 3. Πρόγραμμα Διαμεσολάβησης και Επίλυσης Συγκρούσεων, 4. Βιωματικά Εργαστήρια «Συναισθηματική Νοημοσύνη» και 5. Προληπτικό Πρόγραμμα «Ταξίδι Ζωής»). Τα παιδιά επίσης αξιολόγησαν τα αποτελέσματα αυτών των παρεμβάσεων μέσω ποσοτικών μετρήσεων με επιστημονικά ερωτηματολόγια σε δύο φάσεις, πριν και μετά τις παρεμβάσεις, αλλά και μέσω ποιοτικών συνεντεύξεων σε μαθητές, εκπαιδευτικούς, φοιτητές και καθηγητές Ψυχολογίας. Τα αποτελέσματα της έρευνας έδειξαν στατιστικά σημαντική βελτίωση στις μετρήσεις Αντικοινωνικής Συμπεριφοράς και Επιθετικότητας. Κατέδειξαν επίσης τις απόψεις των εμπλεκομένων για την θετική αλλαγή που μπορεί να προέλθει από ανάλογα προγράμματα παρέμβασης.

Η βράβευση της ερευνητικής ομάδας έλαβε χώρα την Παρασκευή 27 Νοεμβρίου, στο πλαίσιο της διαδικτυακής εκδήλωσης της Βραδιάς του Ερευνητή.

Η Θ.Σ.Ε.Κ., στο πλαίσιο και της κοινωνικής της προσφοράς, στηρίζει ένθερμα πρωτοβουλίες όπως ο διαγωνισμός ΜΕΡΑ του ΙδΕΚ, η Ευρωπαϊκή Βραδιά του Ερευνητή και άλλες παρόμοιες πρωτοβουλίες που προάγουν την έρευνα αλλά και την εμφύσηση των αξιών της επιστημονικής έρευνας στο ευρύ κοινό, και ιδιαίτερα στους νέους. Εκφράζουμε την ελπίδα μας πως αυτή η εμπειρία θα αποτελέσει έμπνευση για όλα τα παιδιά και θα τα κινητοποιήσει να διεκδικήσουν την υψηλής ποιότητας επιστημονική κατάρτιση που θα χρειαστούν ως μελλοντικοί ερευνητές.