Eoρτασμός των Τριών Ιεραρχών

Με την ευκαιρία της εορτής των Τριών Ιεραρχών πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 30 Ιανουαρίου 2022 στον Καθεδρικό Ναό Αποστόλου Βαρνάβα, μετά τη Θεία Λειτουργία, το καθιερωμένο Μνημόσυνο για τους πρωτεργάτες, αγωνιστές και θεράποντες της ελληνικής παιδείας και των ελληνικών γραμμάτων. Μολονότι ο εορτασμός για την εορτή των Τριών Ιεραρχών και των Γραμμάτων είθισται να διοργανώνεται από τη Σχολική Εφορεία Λευκωσίας σε συνεργασία με το Υ.Π.Π.Α.Ν. και την Ι.Α.Κ., φέτος τη διοργάνωση ανέλαβαν η Ι.Α.Κ. και η Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου. Αντί του κηρύγματος, κατά τη Θεία Λειτουργία δόθηκε ομιλία από τον κ. Αθανάσιο Παπαρνάκη, Καθηγητή Βιβλικής Θεολογίας του Α.Π.Θ. και Ακαδημαϊκό Συνεργάτη της Θ.Σ.Ε.Κ.,  με θέμα: «Ἁγία Γραφή καί φωτισμός τοῦ ἀνθρώπου κατά τοὐς Τρεῖς Ἱεράρχες». Στην καθόλα μεστή, στοχαστική και εμβριθή ομιλία του ο κ. Παπαρνάκης εξήρε την κομβική σημασία που προσδίδουν οι Τρεις Ιεράρχες στη μελέτη της θεοπνεύστου Αγίας Γραφής, όντας οι ίδιοι διεισδυτικοί και οξυδερκείς μελετητές της. Σύμφωνα με τους Τρεις Ιεράρχες, η προσεκτική μελέτη (και όχι απλώς η ανάγνωση) της Αγίας Γραφής αποτελεί «ομιλία» με τον Θεό, «θρέφει» την ψυχή  και διεγείρει σε αυτή την «ἐκ φύσεως ἐνυπάρχουσαν ὁρατικὴν δύναμιν», οδηγεί στην περιαύγαση και φώτιση του νου, ενώ δύναται, επιπλέον, να απελευθερώσει τον άνθρωπο από τις γήινες φροντίδες. Ολοκληρώνοντας την ομιλία του, ο κ. Παπαρνάκης σημείωσε ότι, ειδικά σήμερα, που η πανδημία έχει φέρει στο προσκήνιο πολλές υφέρπουσες παθογένειες της ανθρώπινης κοινωνίας και της εκκλησιαστικής κοινότητας, η ουσιαστική μελέτη των Γραφών καθίσταται πιο επιτακτική από ποτέ, ούτως ώστε να χαλυβδώσει την ψυχή μας και να μας προστατεύσει από προκαταλήψεις, δεισιδαιμονίες αλλά και από νέους πειρασμούς, που πιθανόν να ενσκήψουν στο μέλλον.

Στη Θεία Λειτουργία και στο Μνημόσυνο συμμετείχε το Ακαδημαϊκό και Διοικητικό Προσωπικό της Θ.Σ.Ε.Κ., σύσσωμη η φοιτητική κοινότητα της Σχολής, ιερωμένοι, αξιωματούχοι και πλήθος κόσμου.  Στο Μνημόσυνο συμμετείχε, επίσης, Άγημα σημαιοφόρων της Θ.Σ.Ε.Κ. με τις σημαίες και το Λάβαρο της Σχολής. Μετά το πέρας του Μνημοσύνου ακολούθησε δεξίωση στη Θεολογική Σχολή.