Eπιτυχής ολοκλήρωση της Ετήσιας Ενημερωτικής Συνάντησης του Γραφείου Erasmus της ΘΣΕΚ

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 10 Οκτωβρίου 2023 η ετήσια ενημερωτική συνάντηση που διοργανώνει το Γραφείο Erasmus της Θεολογικής Σχολής Εκκλησίας Κύπρου. Η ενημέρωση του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους έγινε στο πλαίσιο των #Erasmusdays 2023, οι οποίες πραγματοποιούνται ταυτόχρονα σε όλες τις συμμετέχουσες χώρες της Ευρώπης.

Την εκδήλωση τίμησε για τρίτη συνεχή χρονιά με την παρουσία του, ως προσκεκλημένος της ΘΣΕΚ, ο Δρ Στυλιανός Μαυρομούστακος, Διευθυντής του ΙΔΕΠ Διά Βίου Μάθησης, ο οποίος απηύθυνε σύντομο χαιρετισμό, υπογραμμίζοντας τις πολλαπλές ωφέλειες που δύνανται να έχουν οι φοιτητές από το Πρόγραμμα και συγχαίροντας τη ΘΣΕΚ για την αποτελεσματικότητά της στην αξιοποίηση των ευκαιριών που παρέχει η συμμετοχή στο Πρόγραμμα Erasmus+.  Επίσης, για πρώτη φορά συμμετείχε στην εκδήλωση η Εταιρεία EnorosConsulting. Ο Διευθυντής της Enoros, κ. Κωνσταντίνος Κλουδάς, ευχαρίστησε τη ΘΣΕΚ για την πολυετή και άψογη συνεργασία και συνεχάρη τους υπευθύνους για το αξιόλογο και αξιέπαινο έργο που επιτέλεσαν μέσα στα λίγα χρόνια λειτουργίας της Σχολής.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης, οι συμμετέχοντες ενημερώθηκαν από την Αναπλ. Καθηγήτρια κ. Όλγα Σολομώντος-Koυντούρη, Υπεύθυνη του Γραφείου Erasmus, και την κ. Αντιγόνη Λοϊζίδου, Λειτουργό του Γραφείου, για τον σκοπό και τους στόχους του Προγράμματος Erasmus+ για την προγραμματική περίοδο 2021-27, τις βασικές δράσεις και προτεραιότητες του Προγράμματος, την πολιτική Erasmus της ΘΣΕΚ, τις διαδικασίες αίτησης για συμμετοχή των φοιτητών, του ακαδημαϊκού και διοικητικού προσωπικού της ΘΣΕΚ στο Πρόγραμμα Erasmus+, αλλά και τα κριτήρια αξιολόγησης και επιλογής των αιτητών που θα λάβουν χρηματοδότηση. Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης τα μέλη του Διοικητικού προσωπικού, κ. Έλενα Λοϊζου και κ. Μάριος Ασσιώτης μοιράστηκαν τις εμπειρίες που έζησαν κατά την πραγματοποίηση των κινητικοτήτων τους για κατάρτιση στις Διοικητικές υπηρεσίες του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Πανεπιστημίου του Μονάχου αντίστοιχα.

Η συνάντηση ολοκληρώθηκε με τις παρουσιάσεις των τεσσάρων ερευνητικών προγραμμάτων του Erasmus+ στα οποία η ΘΣΕΚ συμμετέχει ή συμμετείχε. Στο παρόν στάδιο η ΘΣΕΚ συντονίζει το ερευνητικό πρόγραμμα  Recommit (ΚΑ2), ενώ συμμετέχει και ως Εταίρος στο πρόγραμμα Golden Thread (ΚΑ2). Τον Μάιο 2023 ολοκληρώθηκαν άλλα δύο προγράμματα: το Πρόγραμμα SEMELI (ΚΑ3), στο οποίο η ΘΣΕΚ συμμετείχε ως Εταίρος και το Πρόγραμμα ΑUGE (ΚA2 Small-scale partnerships in school), το οποίο συντονίστηκε από τη ΘΣΕΚ.

Πριν από την έναρξη της ενημερωτικής εκδήλωσης ο Δρ Μαυρομούστακος είχε κατ᾽ ιδίαν συνάντηση με τα μέλη της Επιτροπής Εrasmus της ΘΣΕΚ και συζήτησε μαζί τους τόσο για τα υφιστάμενα προγράμματα Εrasmusόσο και για νέα προγράμματα, στο πλαίσιο των οποίων η ΘΣΕΚ θα μπορούσε να διεκδικήσει χρηματοδότηση.