Eπιτυχής ολοκλήρωση της Εκδήλωσης για την Εορτή των Τριών Ιεραρχών

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία την Τρίτη, 30 Ιανουαρίου 2024, η εκδήλωση που διοργάνωσε η ΘΣΕΚ για την εορτή των Τριών Ιεραρχών. Την εκδήλωση, η οποία έλαβε χώρα στον Καθεδρικό Ναό του Αποστόλου Βαρνάβα, τίμησαν με την παρουσία τους αρχιερείς, αξιωματούχοι του κράτους, μέλη του ιερού κλήρου και πλήθος κόσμου.

Η εκδήλωση άνοιξε με ψαλμούς από τον Βυζαντινό Χορό της ΘΣΕΚ υπό τη διεύθυνση του χοράρχη κ. Δημήτρη Ιεροδιακόνου και με καλωσόρισμα από τον Διευθυντή της ΘΣΕΚ, Πρωτ. Κυπριανό Κουντούρη. Ακολούθησαν χαιρετισμοί από την Υπουργό Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας, κ. Αθηνά Μιχαηλίδου, η οποία εκπροσώπησε τον Πρόεδρο της Κυπριακής Δημοκρατίας, και από τον Μακαριώτατο Αρχιεπίσκοπο Κύπρου κ. Γεώργιο.

Κύριος ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο κ. Κωνσταντίνος Νικολακόπουλος, Καθηγητής Βιβλικής Θεολογίας στο Τμήμα Ορθοδόξου Θεολογίας του Παν. του Μονάχου και Επισκέπτης Καθηγητής στη ΘΣΕΚ. Στην εμβριθή και γλαφυρή ομιλία του με τον τίτλο “H σημασία της παιδείας στους Τρεις Ιεράρχες”, ο κ. Νικολακόπουλος αναφέρθηκε εκτενώς στην τεράστια συμβολή των Τριών Ιεραρχών, όσον αφορά το θέμα της παιδείας, ενώ αποθησαύρισε πολυάριθμα αποσπάσματα από το έργο τους σχετικά με τις παιδαγωγικές τους αρχές. Όπως υπογράμμισε στην κατακλείδα της ομιλίας του «Οι αλήθειες που κήρυξαν οι Τρεις Ιεράρχες αποτελούν μια πνευματική άνοιξη για τον άνθρωπο, όπου διατρανώνονται οι άπειρες δυνατότητες και η αξία του».

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με ανάγνωση αποσπασμάτων από το έργο των τριών μεγίστων φωστήρων της Τρισηλίου Θεότητος. Τα αποσπάσματα ανέγνωσαν ο τριτοετής φοιτητής Γιώργος Παπασάββας, ο τεταρτοετής φοιτητής π. Ραφαήλ Παπασωτηρίου και η δευτεροετής φοιτήτρια Μελίνα Στροβολίδου.

Μετά το πέρας της εκδήλωσης ακολούθησε δεξίωση στη Θεολογική Σχολή.

Η ΘΣΕΚ εκφράζει θερμές ευχαριστίες σε όλους, όσοι έδωσαν το «παρών» τους και στήριξαν την εκδήλωση. Ευχαριστίες και στο ΡΙΚ για την άμεση μετάδοση της εκδήλωσης.

Mπορείτε να δείτε την εκδήλωση εδώ