Eπιτυχής έκβαση του 9ου Πολιτιστικού Απόβραδου

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024 το 9ο Πολιτιστικό Απόβραδο της ΘΣΕΚ με ομιλητή τον Αιδεσιμολογιώτατο Πρωτ. Στέφανο Αλεξόπουλο, Αναπληρωτή Καθηγητή Λειτουργικών Σπουδών στο Catholic University of America της Ουάσιγκτον. Στη διάλεξή του με τίτλο «Ψηλαφώντας την Ιστορία της Λατρείας: Η Λειτουργία των Προηγιασμένων Δώρων», ο π. Στέφανος Αλεξόπουλος επιχείρησε να παράσχει μια εποπτική εικόνα της ιστορίας της Λειτουργίας των Προηγιασμένων Δώρων, ιχνηλατώντας τα σημαντικότερα ορόσημά της. Έμφαση δόθηκε στη σύνδεση της Προηγιασμένης με τη νηστεία, αλλά και στα πολλαπλά στοιχεία που αντικατοπτρίζουν και συγκεράζουν τα διαφορετικά στάδια της πορείας της στον χρόνο.

Μετά το πέρας της διάλεξης ακολούθησε συζήτηση και δεξίωση.

Ως είθισται, στον π. Στέφανο Αλεξόπουλο δόθηκε ως «αντίδωρον» από τον Διευθυντή της ΘΣΕΚ, Πρωτ. Κυπριανό Κουντούρη, και τον Ακαδημαϊκό Υπεύθυνο του ΠΠΣ Θεολογίας, Αρχιμ. Γρηγόριο Ιωαννίδη, η εφέστιος εικόνα της Σχολής, η οποία απεικονίζει την Αγία Τριάδα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι κατά τη διάρκεια της παραμονής του στην Κύπρο ο π. Στέφανος Αλεξόπουλος έδωσε διαλέξεις και στο πλαίσιο των Σεμιναρίων του Ιερού Κλήρου, τα οποία άρχισαν να προσφέρονται άμα τη ενάρξει της φετινής Ακαδημαϊκής χρονιάς από τη ΘΣΕΚ σε 90 κληρικούς από όλη την Κύπρο.

Η ΘΣΕΚ ευχαριστεί θερμά όλους, όσοι έδωσαν το “παρών” τους (διά ζώσης και διαδικτυακά) στη χθεσινή σύναξη.