Eπίσκεψη του κ. Σωτήριου Δεσπότη στη ΘΣΕΚ στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus+

Μεταξύ 5-10 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε στη Θ.Σ.Ε.Κ., μέσω του προγράμματος Erasmus+, επίσκεψη του κ. Σωτήριου Δεσπότη, Καθηγητή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με γνωστικό αντικείμενο την Ερμηνεία της Καινής Διαθήκης. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο κ. Δεσπότης αποτελεί μέλος του Συνεργαζόμενου Ακαδημαϊκού Προσωπικού της Θ.Σ.Ε.Κ. στα πλαίσια του μεταπτυχιακού προγράμματος «Εφαρμογές Ψυχολογίας και Συμβουλευτικής στην Κοινότητα». Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής του, ο κ. Δεσπότης δίδαξε στο πλαίσιο προπτυχιακών μαθημάτων της Θ.Σ.Ε.Κ., αναπτύσσοντας τις θεματικές: «Η συνάντηση της Δυτικής με την Ανατολική εξηγητική παράδοση», «Συζήτηση και πρακτικές ερμηνείας των βιβλικών κειμένων μέσω της τέχνης, της λογοτεχνίας και λοιπών ανθρωπιστικών σπουδών» και «Η σημασία των Πατέρων για τη σύγχρονη βιβλική ερμηνευτική». Ο κ. Δεσπότης είχε, επίσης, συναντήσεις με μεταπτυχιακούς φοιτητές, οι οποίοι εκπονούν τη διπλωματική τους εργασία υπό την εποπτεία του. Η επίσκεψη του κ. Δεσπότη αποτέλεσε αφορμή γόνιμου διαλόγου και ανταλλαγής απόψεων με το Διδακτικό και Ερευνητικό Προσωπικό της Θ.Σ.Ε.Κ., επισφραγίζοντας τη στενή και δημιουργική συνεργασία μεταξύ της Σχολής και του Τμήματος Θεολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών.