Eπίσκεψη του Επιτρόπου Εθελοντισμού και Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων στη Θ.Σ.Ε.Κ.

Την Πέμπτη, 25 Ιουλίου 2019, επισκέφθηκε τη Θ.Σ.Ε.Κ. ο Επίτροπος Εθελοντισμού και Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων κ. Γιάννης Γιαννάκη μαζί με τον κ. Γιώργο Καλλιγά, Ανώτερο Διοικητικό Λειτουργό του Γραφείου. Σε συνάντησή τους με τα μέλη ΔΕΠ της Σχολής η κ. Όλγα Σολομώντος-Κουντούρη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στη Θ.Σ.Ε.Κ., αναφέρθηκε στους στόχους, το ήθος και τον μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα της Σχολής, όπως επίσης και στα προσφερόμενα Προγράμματα Σπουδών. Η κ. Κουντούρη εστιάσε κυρίως στο νέο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών “Εφαρμογές Ψυχολογίας και Συμβουλευτικής στην Κοινότητα”, το οποίο συντονίζει και που θα προσφερθεί για πρώτη φορά κατά το Ακαδημαϊκό Έτος 2019/20. Στα μαθήματα του ΜΠΣ περιλαμβάνεται μάθημα Πρακτικής Άσκησης που εκτός από τη θεωρητική κατάρτιση των φοιτητών στοχεύει και σε τοποθέτησή τους σε Ενορίες και ΜΚΟ  (για τουλάχιστον 120 ώρες) με απώτερο σκοπό την απόκτηση εργασιακής εμπειρίας. Τα μέλη ΔΕΠ της Σχολής συζήτησαν με τους κυρίους Γιαννάκη και Καλλιγά διάφορους τρόπους συνεργασίας με το Γραφείο Εθελοντισμού και Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων και συμφώνησαν να προχωρήσουν στην υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας.