Eπίσκεψη στη Λισαβόνα για τη 2η δια ζώσης συνάντηση με τους εταίρους στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος ‘The Golden Thread’

Στις 10 και 11 Ιανουαρίου 2023, η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Δρ. Όλγα Σολομώντος-Κουντούρη και η  Δρ. Μαρία Πετρίδου ειδικό ακαδημαϊκό προσωπικό της Θ.Σ.Ε.Κ, στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος “The GoldenThread” επισκέφτηκαν τα γραφεία του ‘APROXIMAR, Cooperativa de Solidariedade Social’ στη Λισαβόνα της Πορτογαλίας, ώστε να παρευρεθούν στη δεύτερη συνάντηση με τους εταίρους από την Πολωνία, Ελλάδα και Πορτογαλία. Σκοπός της συνάντησης ήταν η παρουσίαση τριών βασικών παραδοτέων του προγράμματος, πληροφορίες για διοίκηση και προβολή του προγράμματος, καθώς και συζήτηση για την πρόοδο του προγράμματος σε κάθε εμπλεκόμενη χώρα. Το πρώτο παραδοτέο αφορούσε την κωδικοποίηση των συνεντεύξεων που θα λάβει κάθε χώρα από τρεις στοχευμένες ομάδες, (1) τους επαγγελματίες σωφρονισμού, (2) τους αποφυλακισθέντες και (3) τα μέλη των οικογενειών τους. Παρουσιάστηκε από τους εταίρους του Πανεπιστημίου Lodz  της Πολωνίας το πρωτόκολλο κωδικοποίησης.  Στη συνέχεια παρουσιάστηκε από την ομάδα της Κύπρου η μεθοδολογία που θα χρησιμοποιηθεί για την ανάπτυξη του ψυχο-εκπαιδευτικού πρωτοκόλλου  με σκοπό την ενδυνάμωση οικογενειακών δεσμών των κρατουμένων κατά τη διάρκεια της κράτησής τους.

Η Δρ. Σολομώντος-Κοντούρη και η Δρ. Πετρίδου παρουσίασαν δείγμα δραστηριοτήτων και το σχέδιο μαθήματος που θα αναπτύξει η κάθε χώρα για το ψυχο-εκπαιδευτικό πρωτόκολλο. Συνολικά, στα πλαίσια του προγράμματος θα αναπτυχθεί ένα ψυχο-εκπαιδευτικό πρωτόκολλο με 10 ενότητες, όπου θα περιέχονται 20 σχέδια μαθήματος. Επιπλέον, η Θ.Σ.Ε.Κ., θα σχεδιάσει έναν οδηγό μαθητών (Student’s Handbook), καθώς έναν οδηγό για τους εκπαιδευτές για την εφαρμογή του ψυχο-εκπαιδευτικού προγράμματος στις φυλακές.

Τη δεύτερη μέρα παρουσιάστηκε η μεθοδολογία για δημιουργία ομάδων στήριξης κρατουμένων και των οικογενειών τους από τους εταίρους της Ελλάδας.  Επίσης, η Θ.Σ.Ε.Κ, είναι υπεύθυνη για την τετραήμερη εκπαίδευση των εκπαιδευτών για την εφαρμογή του ψυχο-εκπαιδευτικού πρωτοκόλλου στις φυλακές, η οποία παρουσιάστηκε και συζητήθηκε στην ομάδα. Η εκπαίδευση διάρκειας 20 ωρών θα πραγματοποιηθεί στην Κύπρο από τις 18 -21 Ιουλίου 2023.

Οι εταίροι από την Πορτογαλία προσέφεραν πλούσια φιλοξενία, που περιλάμβανε  δείπνο σε γνωστό παραδοσιακό εστιατόριο στο κέντρο της Λισαβόνας, το πρώτο βράδυ της συνάντησης.

Visit to Lisbon for the 2nd in person meeting with partners of the European program ‘The Golden Thread

On January 10 and 11, 2023, Associate Professor Dr Olga Solomontos- Kountouri and Dr Maria Petridou, special academic staff of T.S.C.C. visited the offices of ‘APROXIMAR, Cooperativa de Solidariedade Social’ in Lisbon, Portugal, in order to attend the second in person meeting with the partners of the “Golden Thread” program, who came from Poland, Greece and Portugal. The purpose of the meeting was to present the three main deliverables of the program, information on program management and promotion, as well as discussion on the progress of the program in each participant country. The first deliverable involved the coding of interviews that each country would receive from three target groups: (1) prison professionals, (2) parolees and (3) their family members. The coding protocol was presented by the partners of Lodz University in Poland.

The Cyprus team presented the methodology that will be used to develop the psycho-educational protocol for strengthening the family ties of the detainees during their detention. Dr Solomontos-Kountouri and Dr Petridou presented a sample of activities and an example of a lesson plan in order to help each country to develop part of the psycho-educational curriculum. The psycho-educational curriculum will include 10 modules, which will contain 20 lesson plans. In addition, T.S.C.C. will design a Student’s Handbook, as well as a guide for trainers to implement the psycho-educational program in prisons.

On the second day, the methodology for creating support group for detainees and their families was presented by the Greek partners. Also, T.S.C.C. is responsible for the four-day training of trainers for the implementation of the psycho-educational curriculum in prisons in each country. This was presented and discussed in the group. The 20-hour training will take place in Cyprus on July 18-21, 2023.

The partners from Portugal offered lavish hospitality that included dinner at a well-known traditional restaurant in the center of Lisbon on the first night of the meeting.