Eπίσκεψη εξωτερικών φοιτητών στη ΘΣΕΚ

Την Τρίτη 10 Σεπτεμβρίου 2019  επισκέφθηκε τη ΘΣΕΚ ομάδα εξωτερικών φοιτητών, αποτελούμενη από δύο μεταπτυχιακούς φοιτητές (στον τομέα της Θεολογίας) του Πανεπιστημίου Alexandru Ioan Cuza στο Ιάσιο της Ρουμανίας, έναν προπτυχιακό φοιτητή Θεολογίας του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και έναν προπτυχιακό φοιτητή Νομικής του Πανεπιστημίου του Cambridge στο Η.Β. Οι φοιτητές ξεναγήθηκαν στον χώρο της Σχολής και είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με μέλη του ακαδημαϊκού και διοικητικού προσωπικού για τη Σχολή, τα προσφερόμενα προγράμματα σπουδών, τη λειτουργική και φοιτητική ζωή των φοιτητών της, καθώς και την  πιθανότητα ανταλλαγής φοιτητών μέσα από ευρωπαϊκά προγράμματα. Τέλος, οι φοιτητές προσκλήθηκαν από τον υπεύθυνο της λατρευτικής ζωής των φοιτητών της ΘΣΕΚ να συμμετάσχουν στην προγραμματισμένη ακολουθία που λαμβάνει χώρα κάθε Πέμπτη στο Αρχιεπισκοπικό Παρεκκλήσιο του Αποστόλου Βαρνάβα. Οι φοιτητές αναχώρησαν από τη Σχολή ενθουσιασμένοι.