Eπίσκεψη Ακαδημαϊκών στη ΘΣΕΚ στο πλαίσιο του Προγράμματος Εrasmus+

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus+ (Βασική Δράση 2 – Kινητικότητα Διδακτικού Προσωπικού για διδασκαλία) η ΘΣΕΚ είχε την τιμή και την ιδιαίτερη χαρά να φιλοξενήσει από τις 22 μέχρι τις 29 Σεπτεμβρίου δύο καθηγητές από τηΣχολή Ορθόδοξης Θεολογίας και Επιστημών Παιδείας του Πανεπιστημίου «Valahia» στο Târgoviște της Ρουμανίας., τον Κοσμήτορα και Καθηγητή Πρωτοπρεσβύτερο Marian Vîlciu και τον Καθηγητή Ion Croitoru. Αυτή ήταν η πρώτη επίσημη συνεργασία της ΘΣΕΚ με το Πανεπιστήμιο «Valahia» Târgoviște, με το οποίο η Σχολή υπέγραψε  Δι-ιδρυματική συμφωνία τον Οκτώβριο του 2018 και την οποία έχει ήδη ανανεώσει μέχρι και το 2027, στο πλαίσιο της νέας προγραμματικής περιόδου του Προγράμματος Erasmus+ 2021-2027.

Στο πλαίσιο της επίσκεψής τους οι δύο καθηγητές ανέλαβαν τη διδασκαλία μαθημάτων σε τεταρτοετείς φοιτητές (ο Πρωτ. Μarian Vîlciu στο μάθημα “Ευχολόγιο: Μυστήρια – Ιστορία – Θεολογία” και ο Καθ. Ιon Croitoru στο μάθημα της Χριστιανικής Ηθικής), ενώ έδωσαν και διαλέξεις, οι οποίες ήταν ανοικτές τόσο για τα μέλη της ΘΣΕΚ όσο και για το ευρύ κοινό. Οι διαλέξεις δόθηκαν στο πλαίσιο του θεσμού “Πολιτιστικό Μεσημέρι” της ΘΣΕΚ στην Αίθουσα Εκδηλώσεων της Σχολής, με σύγχρονη διαδικτυακή μετάδοση. Η διάλεξη του Πρωτ. Marian Vîlciu (στα ρουμανικά με διερμηνέα τον Ιon Croitoru) είχε τον τίτλο «Η πνευματική προσωπικότητα του ηγεμόνα Νεάγκοε Μπασσαράμπα».  Ο Kαθ. Ιοn Croitoru πραγματεύτηκε το θέμα «Ο Γέροντας Αρσένιος Παπατσιόκ και η καλλιέργεια της αγιο-πνευματικής ζωής.  Σταχυολογήματα από τις εμπειρίες του στις κομμουνιστικές φυλακές».

Κατά τη διάρκεια της παραμονής τους οι δύο επισκέπτες καθηγητές είχαν αρκετές συναντήσεις με τα μέλη του μόνιμου Ακαδημαϊκού Προσωπικού της ΘΣΕΚ, με τα οποία συζήτησαν εκτενώς για τον τρόπο λειτουργίας, δομής και οργάνωσης των Σχολών τους, όπως και για τα προσφερόμενα Προγράμματα Σπουδών. Επιπρόσθετα, αντάλλαξαν ιδέες για περαιτέρω συνεργασίες και σύσφιγξη των σχέσεών τους.

Πέρα από τις ακραιφνώς ακαδημαϊκές υποχρεώσεις τους, οι δύο Καθηγητές ξεναγήθηκαν, επίσης από τον Δρα Χρυσοβαλάντη Κυριάκου στο Αρχοντικό του Χατζηγεωργάκη Κορνέσιου, τον καθεδρικό ναό του Αγίου Ιωάννη του Θεολόγου και τα Μουσεία του Παγκυπρίου Γυμνασίου.