Eορτασμοί για τους Τρεις Ιεράρχες και τα Ελληνικά Γράμματα

Η Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου συμμετείχε και φέτος ενεργά στους εορτασμούς προς τιμή των Τριών Ιεραρχών και των Ελληνικών Γραμμάτων. Την Τετάρτη 29 Ιανουαρίου το προσωπικό και οι φοιτητές της Σχολής συμμετείχαν στον Εσπερινό που τελέστηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Ιωάννου, ενώ το πρωί της Πέμπτης 30 Ιανουαρίου άγημα φοιτητών και μέλη του ακαδημαϊκού και διοικητικού προσωπικού της Σχολής παρέστησαν στη Θεία Λειτουργία. Στο μνημόσυνο που τελέστηκε μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας από την Ιερά Αρχιεπισκοπή και την Εφορεία Ελληνικών Εκπαιδευτηρίων Λευκωσίας για τους Ιδρυτές, Ευεργέτες, Σχολικούς Εφόρους, Υπουργούς Παιδείας, Εκπαιδευτές και Σχολικούς Υπαλλήλους των Σχολείων Λευκωσίας κατατέθηκε στεφάνι εκ μέρους της Σχολής.

Οι εορτασμοί για τους Τρείς Ιεράρχες και τα Ελληνικά Γράμματα ολοκληρώθηκαν με εκδήλωση που έλαβε χώρα το βράδυ της 30ης Ιανουαρίου στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Πολιτιστικού Ιδρύματος Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ´. Η εκδήλωση συνδιοργανώθηκε από την Ιερά Αρχιεπισκοπή Κύπρου, το Υπουργείο Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας, και τη Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου. Κύριος ομιλητής στην εκδήλωση ήταν ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Κωνσταντίας και Αμμοχώστου, και Καθηγητής Δογματικής στη Θ.Σ.Ε.Κ., κ. Βασίλειος, ο οποίος ανέπτυξε το θέμα “Η θεωρία του Όντος: οι στόχοι της Παιδείας”. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης έψαλαν εκκλησιαστικούς ύμνους η Βυζαντινή Χορωδία της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κύπρου “Άγιος Ιωάννης Δαμασκηνός” και ο Βυζαντινός Χορός των φοιτητών της Θ.Σ.Ε.Κ. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με τη βράβευση των τελειοφοίτων μαθητών Μέσης και Τεχνικής Εκπαίδευσης της Αρχιεπισκοπικής περιφέρειας, που πρώτευσαν στα μαθήματα των Νέων Ελληνικών και των Θρησκευτικών κατά τα δύο τελευταία έτη.