Eκδρομή του προσωπικού της Θ.Σ.Ε.Κ. και των φοιτητριών Erasmus στο Τρόοδος

Ενόψει της αναχώρησης από την Κύπρο των δύο φοιτητριών Εrasmus από το ΕΚΠΑ, οι οποίες φοίτησαν στη Θ.Σ.Ε.Κ. κατά το εαρινό εξάμηνο 2020/21, η Διεύθυνση της Σχολής διοργάνωσε την Παρασκευή 25 Ιουνίου μονοήμερη εκδρομή στην περιοχή του Τροόδους. Στην εκδρομή συμμετείχαν όλα τα μέλη ΔΕΠ όπως επίσης και το διοικητικό προσωπικό της Σχολής. Στο πλαίσιο της εκδρομής οι δύο φοιτήτριες και τα μέλη του προσωπικού επισκέφθηκαν την Εκκλησία του Αγίου Σωζομένου, η οποία βρίσκεται στο κέντρο του χωριού Γαλάτα και τη μικρή Μονή της Παναγίας Χρυσοκουρδαλιώτισσας στο Κούρδαλι. Η ξενάγηση στις δύο σημαντικές αυτές εκκλησίες, οι οποίες χρονολογούνται στον 16ο αιώνα, έγινε από τον Αρχιμ. Γρηγόριο Ιωαννίδη, Ακαδημαϊκό Υπεύθυνο του Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών Θεολογίας.

Μετά το πέρας της ξενάγησης ακολούθησε κοινό γεύμα στην Κακοπετριά.