A´Συνάντηση Πρακτικής Άσκησης για τους Φοιτητές του Μ.Π.Σ. (Παρουσίαση του έργου του Ερυθρού Σταυρού)

Tη Δευτέρα 28 Μαρτίου 2022 ο κ. Νίκος Παπαδόπουλος, Λειτουργός της Υπηρεσίας Ψυχοκοινωνικής Στήριξης του Κυπριακού Ερυθρού Σταυρού και μεταπτυχιακός φοιτητής της Θ.Σ.Ε.Κ., παρουσίασε στους πρωτοετείς φοιτητές του  Μεταπτυχιακού Προγράμματος «Εφαρμογές Ψυχολογίας και Συμβουλευτικής στην Κοινότητα» της Θ.Σ.Ε.Κ. τις δράσεις του Κυπριακού Ερυθρού Σταυρού. Μεταξύ άλλων, έγινε αναφορά στο πρόγραμμα Ψυχοκοινωνικής Στήριξης στην Κοφίνου, «Εστία»,  στο αντίστοιχο πρόγραμμα που προσφέρεται στο Κέντρο Απαγορευμένων Μεταναστών «Αινείας» καθώς και στα προγράμματα «Κατ’ οίκον Στήριξη» και «Ας μιλήσουμε» που αφορούν την στήριξη ατόμων Τρίτης Ηλικίας.  Ακολούθησε συζήτηση γύρω από το έργο που επιτελείται από τον Ερυθρό Σταυρό ανά το παγκόσμιο στην παρούσα φάση, με την έναρξη του πολέμου στην Ουκρανία.