Aνοικτή η διαδικασια υποβολής αιτήσεων για το Προπτυχιακό και το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών της Θ.Σ.Ε.Κ.

Η Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου δέχεται αιτήσεις για τα δύο Προγράμματα Σπουδών που προσφέρει μέχρι τις 15 Ιουλίου 2020. Όσοι επιθυμούν να συμπεριληφθούν στον πρώτο κύκλο συνεντεύξεων, που έχει προγραμματιστεί για τα μέσα Ιουνίου, παρακαλούνται να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους το αργότερο μέχρι τις 5 Ιουνίου 2020.

Προπτυχιακό Πρόγραμμα

«Θεολογία» (4 έτη/240 ECTS, Πτυχίο)

Το Πρόγραμμα προσφέρεται από το 2015 και είναι τετραετές (8 εξάμηνα).

Δίδακτρα 3.000€ ετησίως.

Το ΠΠΣ είναι αναγνωρισμένο και πιστοποιημένο από τον Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙ.Π.Α.Ε), ενώ το Κυπριακό Συμβούλιο Αναγνώρισης Τίτλων Σπουδών (ΚΥ.Σ.Α.Τ.Σ.) έχει αναγνωρίσει τα Πτυχία Θεολογίας, που κατέθεσαν οι πρώτοι απόφοιτοι, ως ισότιμα και αντίστοιχα προς Πτυχίο Πανεπιστημιακού επιπέδου στον κλάδο/ειδίκευση Θεολογίας. Πτυχιούχοι της Θ.Σ.Ε.Κ. έχουν ήδη ενταχθεί στους Πίνακες Διοριστέων και Διορισίμων εκπαιδευτικών Θρησκευτικών.

Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα

«Εφαρμογές Ψυχολογίας και Συμβουλευτικής στην Κοινότητα» (2 έτη/120 ΕCTS, Μάστερ)

Το Πρόγραμμα προσφέρεται από το 2019 και είναι διετές (4 εξάμηνα).

Δίδακτρα 3.600€ ετησίως.

Το ΜΠΣ είναι αναγνωρισμένο και πιστοποιημένο από τον Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙ.ΠΑ.Ε.).

*  *  *

Φοίτηση στα δύο Πιστοποιημένα Προγράμματα Σπουδών της Θ.Σ.Ε.Κ. παρέχει στους φοιτητές τη δυνατότητα διεκδίκησης Κρατικής Φοιτητικής Χορηγίας μέχρι 3.420€ ετησίως. Φοιτητές που εγγράφονται στη Θ.Σ.Ε.Κ. δύνανται να διεκδικήσουν υποτροφίες αριστείας και διακρίσεων από τη Σχολή μέχρι και 100%.  Παρέχεται επίσης οικονομική βοήθεια σε φοιτητές από πολυμελείς ή/και εμπερίστατες οικογένειες.

Περισσότερες πληροφορίες στο τηλ. 22443066, στην ηλεκτρονική διεύθυνση info@theo.ac.cy. και στην ιστοσελίδα της Θ.Σ.Ε.Κ.  https://www.theo.ac.cy