Aναπαράσταση από φοιτητές και προσωπικό της Θ.Σ.Ε.Κ των “αλλαμμάτων” του κυπριακού παραδοσιακού γάμου στο Πολυδύναμο Κέντρο Λευκωσίας

Τη Δευτέρα 8 Νοεμβρίου το πρωί φοιτητές και προσωπικό της Θεολογικής Σχολής Εκκλησίας Κύπρου επισκέφθηκαν το Πολυδύναμο Κέντρο Λευκωσίας όπου και έκαναν αναπαράσταση των “αλλαμμάτων” του παραδοσιακού κυπριακού γάμου. Βιολάρης ο τριτοετής φοιτητής Γιώργος Καλλονάς, νύφη η τριτοετής φοιτήτρια Κυριακή Κούτσιου, κουμέρα (κουμπάρα της νύφης) η Λουίζα Μιχαήλ και μητέρα η Στέλλα Παναγιώτου εκ της Γραμματείας της Σχολής. Στο τραγούδι συνόδευσαν τον Γιώργο Καλλονά οι πρωτοετείς φοιτητές Νικόλας Άκελ, Γιώργος Παπασάββας και Δημήτρης Ιακωβίδης. Στη βιντεοσκόπηση της εκδήλωσης και στον προγραμματισμό συνέβαλε ο Μάριος Ασσιώτης, Πρόεδρος της Φοιτητικής Ένωσης. Οι φιλοξενούμενοι του Πολυδύναμου Κέντρου χόρεψαν τα ρούχα της νύφης, την στόλισαν, την έζωσαν, την κάπνισαν και χόρεψαν μαζί της καλαματιανό. Τέλος, απόλαυσαν τα εξαιρετικά γλυκά που ετοίμασε με πολλή αγάπη και μεράκι η κ. Παναγιώτα Καλλονά – κουραμπιέδες και γλυσταριές.

Θερμότατες ευχαριστίες στο Πολυδύναμο Κέντρο για τη φιλοξενία και την αγάπη με την οποία μας υποδέχονται κάθε φορά, όπως επίσης και στους φοιτητές αλλά και το διοικητικό προσωπικό της Σχολής για την ενεργό εμπλοκή τους. Ήταν ένα καθόλα γεμάτο πρωινό, μεστό από αναμνήσεις και όμορφες στιγμές για όλους.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο στο facebook της Σχολής μέσω του πιο κάτω συνδέσμου