Aνέλιξη του Αρχιμ. Γρηγορίου Ιωαννίδη στη Βαθμίδα του Αναπληρωτή Καθηγητή

Τη Δευτέρα 29 Ιανουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε η διαδικασία ανέλιξης του Αρχιμανδρίτη Γρηγορίου Ιωαννίδη στη βαθμίδα του Αναπληρωτή Καθηγητή με γνωστικό αντικείμενο τη «Λειτουργική».

Η Ειδική Επιτροπή για την αξιολόγηση του π. Γρηγορίου Ιωαννίδη αποτελείτο από τους:

κ. Όλγα Σολομώντος-Κουντούρη, Καθηγήτρια στη ΘΣΕΚ (Πρόεδρος ΕΕ)

κ. Μαρία Σακελλαρίου – Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

κ. Κώστα Κωνσταντινίδη, Ομότιμο Καθηγητή του Παν. Ιωαννίνων

κ. Κωνσταντίνο Νικολακόπουλο, Καθηγητή του Παν. του Μονάχου

Aρχιμ. Νικόλαο Ιωαννίδη, Ομότιμο Καθηγητή του Καποδιστριακού Παν. Αθηνών

Τα μέλη της Ειδικής Επιτροπής έλαβαν εγκαίρως και μελέτησαν τόσο τον φάκελο του υποψηφίου όσο και τον κανονισμό της Θ.Σ.Ε.Κ. Η Ειδική Επιτροπή συνήλθε την 29η Ιανουαρίου 2024 και ώρα 10.30 π.μ. για την αξιολόγηση του υποψηφίου, όπως προνοεί η διαδικασία. Όλα τα μέλη της Ειδικής Επιτροπής ήταν παρόντα διά ζώσης. Αρχικά η Ειδική Επιτροπή συνεδρίασε κεκλεισμένων των θυρών. Έπειτα παρακολούθησε την 30λεπτη παρουσίαση του υποψηφίου σε δημόσια/ανοικτή παρουσίαση. Ακολούθως, σε κλειστή συνεδρία η Ειδική Επιτροπή απηύθυνε ερωτήσεις στον υποψήφιο και συζήτησε μαζί του. Στη συνέχεια, συνήλθε σε ειδική συνεδρία στην Αίθουσα Συνεδρίων της Σχολής, για να συζητήσει και να συγγράψει την τελική έκθεση. Το Εκλεκτορικό Σώμα, με βάση τον φάκελο του υποψηφίου και αφού έλαβε υπόψη του τόσο την παρουσίαση όσο και την προσωπική συνέντευξη, συμφώνησε ομόφωνα ότι ο Αρχιμ. Γρηγόριος Ιωαννίδης πληροί όλα τα τυπικά και ουσιαστικά κριτήρια για ανέλιξη στη βαθμίδα του Αναπληρωτή Καθηγητή στο γνωστικό αντικείμενο της «Λειτουργικής».