Aνέλιξη της κ. Όλγας Σολομώντος-Κουντούρη στη βαθμίδα Καθηγητή στο γνωστικό αντικείμενο “Αναπτυξιακή Ψυχολογία”

Τη Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε η διαδικασία ανέλιξης της κ. Όλγας Σολομώντος-Κουντούρη στη βαθμίδα του Καθηγητή με γνωστικό αντικείμενο την «Αναπτυξιακή Ψυχολογία».

Η Ειδική Επιτροπή για την αξιολόγηση της κ. Σολομώντος αποτελείτο από τους:

κ. Μαρία Σακελλαρίου- Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (Πρόεδρος)

κ. Ηλία Μπεζεβέγκη, Ομότιμο Καθηγητή του Ε.Κ.Π.Α.

κ. Αγγελική Λεονταρή, Ομότιμη Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

κ. Σπύρο Τάνταρο, Καθηγητή του Ε.Κ.Π.Α.

κ. Μάριο Βρυωνίδη, Καθηγητή του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου

Τα μέλη της Ειδικής Επιτροπής έλαβαν εγκαίρως και μελέτησαν τόσο τον φάκελο της υποψήφιας όσο και τον κανονισμό της Θ.Σ.Ε.Κ. Η Ειδική Επιτροπή συνήλθε τη 16η Οκτωβρίου 2023 και ώρα 09.00 π.μ. για την αξιολόγηση της υποψήφιας, όπως προνοεί η διαδικασία. Όλα τα μέλη της Ειδικής Επιτροπής ήταν παρόντα διά ζώσης (4) και διαδικτυακά (1). Αρχικά η Ειδική Επιτροπή συνεδρίασε κεκλεισμένων των θυρών. Έπειτα παρακολούθησε την 30λεπτη παρουσίαση της υποψήφιας σε δημόσια/ανοικτή παρουσίαση. Ακολούθως, σε κλειστή συνεδρία η Ειδική Επιτροπή απηύθυνε ερωτήσεις στην υποψήφια και συζήτησε μαζί της. Στη συνέχεια, συνήλθε σε ειδική συνεδρία στην Αίθουσα Συνεδρίων της Σχολής, για να συζητήσει και να συγγράψει την τελική έκθεση. Το Εκλεκτορικό Σώμα, με βάση τον φάκελο της υποψηφίας και αφού έλαβε υπόψη του τόσο την παρουσίαση όσο και την προσωπική συνέντευξη, συμφώνησε ομόφωνα ότι η κ. Σολομώντος πληροί όλα τα τυπικά και ουσιαστικά κριτήρια για ανέλιξη στη βαθμίδα του Καθηγητή στο γνωστικό αντικείμενο της «Αναπτυξιακής Ψυχολογίας».

Μετά το πέρας της διαδικασίας ανέλιξης, τα Μέλη της Ειδικής Επιτροπής είχαν κατ’ ίδιαν συνάντηση με τον Αρχιεπίσκοπο Κύπρου κ.κ. Γεώργιο.