Aνέλιξη της κ. Μαρίας Παύλου στη βαθμίδα του Επίκουρου Καθηγητή

Την Τρίτη 15 Ιουνίου 2021 πραγματοποιήθηκε η διαδικασία ανέλιξης της κ. Μαρίας Παύλου στη βαθμίδα του Επίκουρου Καθηγητή με γνωστικό αντικείμενο την «Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία».

Η Ειδική Επιτροπή για την αξιολόγηση της κ. Παύλου αποτελείτο από τους:

Όλγα Σολομώντος-Κουντούρη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Θ.Σ.Ε.Κ., Πρόεδρο

Αντώνιο Ρεγκάκο, Καθηγητή Α.Π.Θ.

Ιωάννη Κωνσταντάκο, Καθηγητή Ε.Κ.Π.Α.

Γεώργιο Παπαϊωάννου, Αναπληρωτή Καθηγητή Ιόνιου Πανεπιστημίου

Αρχιμ. Γρηγόριο Ιωαννίδη, Επίκουρο Καθηγητή Θ.Σ.Ε.Κ.

Τα μέλη της Ειδικής Επιτροπής έλαβαν εγκαίρως και μελέτησαν τόσο τον φάκελο της υποψήφιας όσο και τον κανονισμό της Θ.Σ.Ε.Κ. Η Ειδική Επιτροπή συνήλθε την 15η Ιουνίου 2021 και ώρα 10.00 π.μ. για την αξιολόγηση της υποψήφιας, όπως προνοεί η διαδικασία. Όλα τα μέλη της Ειδικής Επιτροπής ήταν παρόντα. Τα τρία μέλη ΔΕΠ της Θ.Σ.Ε.Κ. (Όλγα Σολομώντος-Κουντούρη, π. Γρηγόριος Ιωαννίδης και π. Κυπριανός Κουντούρης, Διευθυντής της Σχολής ως παρατηρητής τήρησης της διαδικασίας) παρευρέθηκαν στην αίθουσα προβολών της Σχολής με φυσική παρουσία. Οι τρεις εξωτερικοί αξιολογήτες (Αντώνιος Ρεγκάκος, Ιωάννης Κωνσταντάκος και Γεώργιος Παπαϊωάννου) συνδέθηκαν μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας Τeams. Στη συνέχεια η κ. Μαρία Παύλου παρουσίασε το έργο της ενώπιον τόσο της Επιτροπής όσο και του λοιπού Ακαδημαϊκού και Διοικητικού προσωπικού της Σχολής. Μετά το πέρας της παρουσίασης και την αποχώρηση των μελών του Ακαδημαϊκού και Διοικητικού προσωπικού, τα μέλη της Ειδικής Επιτροπής απηύθυναν ερωτήσεις προς την κ. Παύλου και στη συνέχεια συνεδρίασαν για τη συγκρότηση της τελικής έκθεσης. Το εκλεκτορικό σώμα, αφού μελέτησε το έργο της υποψήφιας και έλαβε υπόψη του και την προσωπική συνέντευξη, συμφώνησε ομόφωνα ότι η κ. Παύλου υπερπληροί όλα τα τυπικά και ουσιαστικά κριτήρια για ανέλιξη στη βαθμίδα του Επίκουρου Καθηγητή στο γνωστικό αντικείμενο της «Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας και Γραμματείας».