Aιμοδοσία στη Θ.Σ.Ε.Κ.

Σε πείσμα των καιρών και σε μια προσπάθεια αντίστασης στη γενικότερη ρευστότητα και το αρνητικό κλίμα των ημερών λόγω των διαστάσεων που έχει πάρει η λοιμώδης νόσος Covid-19, η Φοιτητική Ένωση της Θεολογικής Σχολής Εκκλησίας Κύπρου με την έμπρακτη υποστήριξη της Σχολής διοργάνωσαν την Τρίτη 24 Νοεμβρίου 2020 αιμοδοσία στις εγκαταστάσεις της Θ.Σ.Ε.Κ. Η αιμοδοσία διήρκησε από τις 12.30-14.30 και σε αυτήν συμμετείχαν τόσο φοιτητές και προσωπικό της Σχολής, όσο και άτομα εκτός της Σχολής, καθώς είχε αποσταλεί εκ των προτέρων σχετική ενημέρωση ότι η αιμοδοσία θα ήταν ανοικτή και για το ευρύτερο κοινό. Ειδικά σήμερα που οι ανάγκες για αίμα είναι ιδιαίτερα αυξημένες, είναι επιτακτική ανάγκη, όσοι έχουμε τη δυνατότητα, να αφιερώσουμε λίγα λεπτά από τον χρόνο μας, για να βοηθήσουμε τους συνανθρώπους μας που το χρειάζονται.

Ένα μεγάλο μπράβο στη Φοιτητική Ένωση της Θ.Σ.Ε.Κ. για την εξαιρετική πρωτοβουλία και θερμές ευχαριστίες στο Κέντρο Αίματος τόσο για την προθυμία τους να μεταβούν στη Σχολή για τη διεξαγωγή της αιμοδοσίας όσο και για τον επαγγελματισμό αλλά και τον ζήλο με τον οποίο επιτελούν το σημαντικό έργο τους.

Καθόλη τη διάρκεια της αιμοδοσίας τηρήθηκαν όλα τα απαιτούμενα μέτρα βάσει του ισχύοντος πρωτοκόλλου.