Aγιασμός για το νέο ακαδημαϊκό έτος

Tελέσθηκε την Πέμπτη, 15 Σεπτεμβρίου 2022 στον προαύλιο χώρο της ΘΣΕΚ ο καθιερωμένος Αγιασμός για το νέο ακαδημαϊκό έτος. Στον Αγιασμό έδωσαν το «παρών» τους το ακαδημαϊκό και διοικητικό προσωπικό της Σχολής και σύσσωμη η φοιτητική κοινότητα. Την ακολουθία του Αγιασμού τέλεσε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κωνσταντίας και Αμμοχώστου κ. Βασίλειος (Ακαδημαϊκός Συνεργάτης της ΘΣΕΚ) συνεπικουρούμενος από τον Διευθυντή της Σχολής, Πρωτοπρεσβύτερο Κυπριανό Κουντούρη.  Μετά το πέρας του Αγιασμού ο Σεβασμιώτατος ευχήθηκε στους φοιτητές ακαδημαϊκή πρόοδο, προτρέποντας τους να αντιστέκονται στους συρμούς, στα κελεύσματα των καιρών και στη ρηχή ζωή, έχοντας πάντα ως στόχο την πνευματική διάκριση. Τόνισε, επίσης, την αναγκαιότητα σύσφιξης των δεσμών της φοιτητικής κοινότητας μέσω διαφόρων δράσεων και πρωτοβουλιών.  Με τη σειρά του ο Διευθυντής της Σχολής, αφού ευχαρίστησε τον Σεβασμιώτατο για την έμπρακτη στήριξή του στη Σχολή, υπογράμμισε ότι η ενδυνάμωση της φοιτητικής κοινότητας αποτελεί βασική μέριμνα της ΘΣΕΚ και ότι η Σχολή ήδη κινείται δυναμικά προς αυτή την κατεύθυνση με την τροχοδρόμηση ποικίλων δραστηριοτήτων. Ο Διευθυντής, αναφέρθηκε, επίσης, σε διάφορα πρόσφατα επιτεύγματα της Σχολής με ιδιαίτερη έμφαση στην τεράστια επιτυχία της ΘΣΕΚ να εξασφαλίσει από το πρόγραμμα Erasmus+ χρηματοδότηση ύψους 250.οοο ευρώ για το έργο COMMIT, το οποίο στόχο έχει την ομαλή επανένταξη αποφυλακισθέντων στην κοινωνία. Συντονίστρια του Έργου είναι η Αναπλ. Καθηγήτρια Όλγα Σολομώντος-Κουντούρη και σε αυτό συμμετέχουν συνολικά 6 εταίροι. Κλείνοντας, ο Διευθυντής συνεχάρη τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Κωνσταντίας για την εκλογή του στην Προεδρία του Παγκόσμιου Συμβουλίου των Εκκλησιών κατά την Συνέλευση του έλαβε χώρα την προηγούμενη εβδομάδα στο Karlruhe της Γερμανίας, ενώ απευθυνόμενος στους φοιτητές υπογράμμισε ότι η νέα ακαδημαϊκή χρονιά θα πρέπει να διέπεται από σκληρή δουλειά, αφοσίωση και πίστη στον Θεό.