16η Διαδικτυακή Συνάντηση Αγάπης – Λύκειο Kύκκου Πάφου και Σ.Κ.Ε. Δαλίου “Άγιος Δημητριανός”

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 21 Δεκεμβρίου 2021, στις 10:30 το πρωί, η 16η Διαδικτυακή Συνάντηση Αγάπης της Θ.Σ.Ε.Κ, με συμμετέχοντες αυτή τη φορά το Λύκειο Κύκκου Πάφου και την Κοινοτική Στέγη Ηλικιωμένων «Άγιος Δημητριανός» στο Δάλι. Η «συνάντηση» είχε εορταστικό χαρακτήρα, αφού οι μαθητές του Λύκειου Κύκκου Πάφου ετοίμασαν και παρουσίασαν, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας μουσικής κ. Στέλλας Βοσκαρίδου, ένα εξαιρετικό εορταστικό μουσικό πρόγραμμα με παραδοσιακά και σύγχρονα χριστουγεννιάτικα τραγούδια (Κάλαντα της Κύπρου και της Κρήτης, «We wish you a Merry Christmas», «Πάει ο παλιός ο χρόνος»). Ιδιαίτερα συγκινητική ήταν η συμμετοχή και εμπλοκή των ενοίκων της Σ.Κ.Ε. Δαλίου, οι οποίοι χόρεψαν με αίσθημα νεανικής ζωντάνιας και ενεργητικότητας στους ρυθμούς των τραγουδιών. Η διαδικτυακή «συνύπαρξη» των παιδιών και των ηλικιωμένων δημιούργησε πληθώρα θετικών συναισθημάτων και έδωσε τη δυνατότητα σε όλους να νιώσουν χαρά και ενθουσιασμό, υπενθυμίζοντας παράλληλα τις πολύτιμες αρετές της αγάπης και της προσφοράς.

Θερμότατες ευχαριστίες εκφράζουμε στο Λύκειο Κύκκου Πάφου (στη Διευθύντρια κ. Κυριακή Παπαντωνίου, στην κ. Στέλλα Βοσκαρίδου, στον κ. Αλέξανδρο Μπιτσιούνη αλλά και σε όλους τους μαθητές που, παρά το πιεστικό τους πρόγραμμα, συμμετείχαν εθελοντικά, με προθυμία και ενθουσιασμό στην εκδήλωση). Θερμές ευχαριστίες, επίσης, εκφράζουμε στη Σ.Κ.Ε. Δαλίου για την αγαστή συνεργασία τους. Τέλος, ένα μεγάλο “ευχαριστώ” στους παππούδες και στις γιαγιάδες, που με την ενεργό συμμετοχή τους, την αγάπη και τη ζωντάνια τους δίνουν σε εμάς τους νεότερους τη δύναμη και την ελπίδα να βλέπουμε το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία.