Υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας της Θεολογικής Σχολής Εκκλησίας Κύπρου με τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης

Την Τρίτη, 13 Ιουνίου 2023, στο περιθώριο των εργασιών του Διεθνούς Διορθοδόξου Επιστημονικού Συνεδρίου υπό τον τίτλο “Ἡ συμβολὴ τῶν Χαλκιτῶν Καθηγητῶν καὶ ἀποφοίτων εἰς τὰς διορθόδοξους σχέσεις: Θεολογικὴ Σχολὴ τῆς Χάλκης· ἐπιτελικὸν διεργαστήριον τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριαρχείου”,  υπογράφθηκε Μνημόνιο Συνεργασίας μεταξύ της Θεολογικής Σχολής Εκκλησίας Κύπρου και της Θεολογικής Σχολής της Χάλκης.

Η επιθυμία της συνεργασίας μεταξύ των δύο Θεολογικών Σχολών είχε εκφραστεί κατά την πρώτη επίσημη επίσκεψη του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Κύπρου κ. κ. Γεωργίου στη Χάλκη τον Μάρτιο του 2023.

Το Μνημόνιο Συνεργασίας, το οποίο προβλέπει τη συνεργασία των δύο ιδρυμάτων σε πολλά πεδία δραστηριοποιήσεως και την από κοινού ανάπτυξη δράσεων, υπεγράφη, εκ μέρους της Χαλκίτιδος Σχολής, από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Γέροντα Δέρκων κ. Απόστολο, Πρόεδρο της Εφορείας αυτής, από πλευράς της Θεολογικής Σχολής Εκκλησίας της Κύπρου, από τον Πανοσιολογιώτατο Αρχιμανδρίτη κ. Γρηγόριο Ιωαννίδη, Επίκουρο Καθηγητή, ο οποίος εκπροσωπούσε τον Διευθυντή της Σχολής, Πρωτοπρεσβύτερο Κυπριανό Κουντούρη.