Τρίτη Κοινοτική ενημέρωση για το πρόγραμμα ELMIP & Συνεντεύξεις σε ομάδες εστίασης

Στις 18 Οκτωβρίου 2019, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία, η τρίτη κοινοτική εκδήλωση για το ευρωπαϊκό πρόγραμμα ELMIP. Ομιλητές της εκδήλωσης ήταν ο Δρ Μάριος Βρυωνίδης, καθηγητής του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου και επιστημονικός διευθυντής του έργου και η Δρ Όλγα Σολομώντος-Κουντούρη, αναπληρώτρια καθηγήτρια αναπτυξιακής ψυχολογίας στη Θεολογική Σχολή της Εκκλησίας της Κύπρου και επιστημονικός συνεργάτης στο έργο. Στην εκδήλωση συμμετείχαν φοιτητές του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου.

Την ίδια μέρα νωρίτερα πραγματοποιήθηκαν και συνεντεύξεις σε δύο ομάδες εστίασης όσον αφορά την αξιολόγηση του προγράμματος. Τις συνεντεύξεις διεξήγαγαν οι Μάριος Βρυωνίδης και η Όλγα Σολομώντος-Κουντούρη. Στην πρώτη ομάδα συμμετείχαν 8 κρατούμενοι (5 άνδρες και 3 γυναίκες) και στην δεύτερη ομάδα συμμετείχαν 5 δεσμοφύλακες (3 γυναίκες και 2 άνδρες). Τα ποιοτικά αυτά δεδομένα θα αναλυθούν και θα παρουσιαστούν στην αναφορά αξιολόγησης του προγράμματος ELMIP.