Συνδιοργάνωση Ημερίδας με θέμα την Ψηφιακή Αγιογραφία

Η εταιρεία Enoros Consulting Ltd μαζί με την Θ.Σ.Ε.Κ. συνδιοργάνωσαν με επιτυχία την Παρασκευή, 25 Νοεμβρίου 2022, ημερίδα με θέμα «Προσεγγίσεις στην Ψηφιακή Αγιογραφία». Η ημερίδα εντάσσεται στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος SIDE (Successful Innovators on Digital Culture Citizenship), στο οποίο συμμετέχει η εταιρεία Enoros. Η ημερίδα, που έλαβε χώρα στη Θ.Σ.Ε.Κ., ξεκίνησε με συνεδρία στην οποία συμμετείχαν με ανακοινώσεις τους τρεις ομιλητές. Η Δρ Χριστίνα Κάκκουρα, Διευθύντρια της Πολιτιστικής Ακαδημίας «Άγιος Επιφάνιος» – Ινστιτούτου Μελετών, Ερευνών και Πολιτισμού της Ι. Μ. Κωνσταντίας και Αμμοχώστου, παρουσίασε το θέμα «Σταυρική πορεία: ο Τίμιος Σταυρός στην Κύπρο. Πορεία, ιστορία, παράδοση και τιμή. Μία ψηφιακή εξερεύνηση». Στη συνέχεια, ο Δρ Χρυσοβαλάντης Κυριάκου, Λέκτορας Εκκλησιαστικής Ιστορίας στη Θ.Σ.Ε.Κ., παρουσίασε το θέμα «Η απεικόνιση της Γέννησης του Χριστού σε βυζαντινά μνημεία της Κύπρου». Ακολούθησε η παρουσίαση του κ. Μάρκου Αβραάμ, αγιογράφου και φοιτητή στη Θ.Σ.Ε.Κ., με θέμα «Η τεχνική της αγιογραφίας: μια ψηφιακή εισαγωγή». Η συνεδρία έκλεισε με συζήτηση για τις προοπτικές και τους περιορισμούς της χρήσης ψηφιακών τεχνολογικών στην αγιογραφία. Μετά την παράθεση γεύματος από τη Θ.Σ.Ε.Κ., τριάντα φοιτητές και φοιτήτριες της Θ.Σ.Ε.Κ. χωρίστηκαν σε ομάδες και έλαβαν μέρος σε διαγωνισμό τύπου Hackathon, με θέμα «Εφαρμογές της ψηφιακής τεχνολογίας στη βυζαντινή αγιογραφία: η περίπτωση της εικόνας των Χριστουγέννων». Οι ομάδες κλήθηκαν να επιλέξουν και να περιγράψουν με διάφορους δημιουργικούς τρόπους (π.χ., κείμενο, θεατρική αναπαράσταση, τραγούδι) μια ψηφιοποιημένη απεικόνιση της Γέννησης από τη μεσαιωνική Κύπρο. Στο τέλος του διαγωνισμού, η νικήτρια ομάδα βραβεύτηκε.