Συμμετοχή της Θ.Σ.Ε.Κ. στους εορτασμούς για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

Η ΘΣΕΚ συμμετείχε για έκτη φορά φέτος στις εκδηλώσεις για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Την Πέμπτη το πρωί μέλη του προσωπικού, το Άγημα και άλλοι φοιτητές της Σχολής, αφού παρακολούθησαν τη Δοξολογία που τελέσθηκε στον νέο Καθεδρικό Ναό Απόστολου Βαρνάβα, κατευθύνθηκαν σύσσωμοι στον χώρο έναρξης της παρέλασης τραγουδώντας εμβατήρια. Φέτος η Θεολογική Σχολή εκπροσωπήθηκε στην παρέλαση με 32 φοιτητές, τη μεγαλύτερη ομάδα με την οποία συμμετείχε σε εθνικές παρελάσεις μέχρι στιγμής. Το νέο, έγχρωμο Λάβαρο με τη σφραγίδα της Σχολής στην οποία απεικονίζεται η Αγία Τριάδα και αναγράφεται με χρυσά γράμματα το έτος ίδρυσης της ΘΣΕΚ (2015), κρατούσε ο Μάριος Ασσιώτης, Πρόεδρος της Φοιτητικής Ένωσης, ενώ την ελληνική, την κυπριακή και τη βυζαντινή σημαία οι Μάρκος Αβραάμ, Γιώργος Μυλωνάς και Γιώργος Καλλονάς αντίστοιχα.

Μετά το πέρας της παρέλασης, φοιτητές και προσωπικό επέστρεψαν στη Σχολή για ελαφρύ γεύμα, προσφορά της Σχολής στους φοιτητές της για τον πολύτιμο χρόνο που αφιέρωσαν, ώστε η Σχολή να έχει την καλύτερη δυνατή παρουσία στη φετινή παρέλαση.