Συμμετοχή της Θ.Σ.Ε.Κ. στους εορτασμούς για την 28η Οκτωβρίου 1940

Η ΘΣΕΚ συμμετείχε και φέτος στις εκδηλώσεις για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Την Παρασκευή το πρωί μέλη του προσωπικού, το Άγημα και άλλοι φοιτητές της Σχολής, αφού παρακολούθησαν τη Δοξολογία που τελέσθηκε στον νέο Καθεδρικό Ναό Απόστολου Βαρνάβα, κατευθύνθηκαν σύσσωμοι στον χώρο έναρξης της παρέλασης. Φέτος η Θεολογική Σχολή εκπροσωπήθηκε στην παρέλαση με 31 φοιτητές.  Το νέο, έγχρωμο Λάβαρο με τη σφραγίδα της Σχολής στην οποία απεικονίζεται η Αγία Τριάδα και αναγράφεται με χρυσά γράμματα το έτος ίδρυσης της ΘΣΕΚ (2015), κρατούσε ο τεταρτοετής φοιτητής του Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών Μάρκος Αβραάμ. Την ελληνική, την κυπριακή και τη βυζαντινή σημαία κρατούσαν οι Γιώργος Καλλονάς (4ετής φοιτητής του ΠΠΣ), Μαρία Ανδρέου (2ετής φοιτήτρια του ΜΠΣ) και Κωνσταντίνος Ηρακλέους (2ετής φοιτητής του ΠΠΣ) αντίστοιχα.

Δέστε ένα στιγμιότυπο από την παρέλαση της ομάδας της ΘΣΕΚ πιο κάτω.