Συμμετοχή της Θ.Σ.Ε.Κ. στην Παγκύπρια εκστρατεία καθαρισμού “Let’s Do It! Cyprus 2020

Tην Κυριακή, 1η Νοεμβρίου 2020, από τις 11:00 μέχρι τις 13:00, η Θ.Σ.Ε.Κ. συμμετείχε στην Παγκύπρια εκστρατεία καθαρισμού “Let’s Do It! Cyprus 2020”, η οποία διοργανώθηκε από το Δίκτυο Εθελοντών Together Cyprus σε συνεργασία με το Γραφείο Επιτρόπου Εθελοντισμού & ΜΚΟ και το Γραφείο Επιτρόπου Περιβάλλοντος της Κυπριακής Δημοκρατίας. Η συμμετοχή στη δράση ήταν μια πρωτοβουλία του Γραφείου Φοιτητικής Μέριμνας της Θ.Σ.Ε.Κ. σε συνεργασία με τη Φοιτητική Ένωση της Σχολής και έγινε στο πλαίσιο τόσο του εθελοντισμού όσο του ευρύτερου στόχου που έχει θέσει η Θ.Σ.Ε.Κ. να συμβάλει στην ανάπτυξη της οικολογικής θεολογικής συνείδησης των φοιτητών της. Στο πλαίσιο της εκστρατείας καθαρισμού των εθνικών μας πάρκων η Θ.Σ.Ε.Κ. ανέλαβε τον καθαρισμό του Πάρκου του Πεδιαίου (από την είσοδο της Λεωφόρου Ελαιώvων μέχρι τη Γέφυρα της Λεωφόρου Σπύρου Κυπριανού), μαζεύοντας συνολικά 12 σακούλες με σκουπίδια. Στη δράση συμμετείχαν με περισσό ενθουσιασμό και μεράκι προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές της Θ.Σ.Ε.Κ., μέλη του ακαδημαϊκού και διοικητικού προσωπικού, και άλλοι φίλοι της Σχολής.  Η περιδιάβαση στη φύση ήταν αναζωογονητική για όλη την ομάδα κάνοντας όλους, όσοι συμμετείχαν, να συνειδητοποιήσουν εκ νέου ότι η φύση δεν είναι απλώς και μόνο ο χώρος μέσα στον οποίο επιβιώνουμε ως άτομα, αλλά ότι είναι στην ουσία συνοδοιπόρος μας.