Συμμετοχή της ΘΣΕΚ στους εορτασμούς για την ημέρα των Τριών Ιεραρχών και των γραμμάτων

Στο πλαίσιο των εορτασμών για την ημέρα των Τριών Ιεραρχών και των γραμμάτων που πραγματοποιήθηκαν τη Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2023 η ΘΣΕΚ συμμετείχε σύσσωμη και με άγημα στη Θεία Λειτουργία που τελέστηκε στον Καθεδρικό Ναό του Απόστολου Βαρνάβα, ενώ έδωσε το “παρών” της και στην κατάθεση στεφάνων που ακολούθησε. Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας και της κατάθεσης στεφάνων, προσφέρθηκε ελαφρύ πρόγευμα σε προσωπικό, φοιτητές και φίλους της ΘΣΕΚ στην εσωτερική αυλή της Σχολής. Ακολούθησαν ύμνοι από φοιτητές της Θεολογικής και ομιλία από τον κ. Σωτήριο Δεσπότη (Καθηγητή Καινής Διαθήκης στο Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας του ΕΚΠΑ και Ακαδημαϊκό Συνεργάτη της ΘΣΕΚ) με θέμα: “Οι Τρεις Ιεράρχες και η Κρίση της Ανθρωπότητας”. Με εύληπτη, μεστή και σύγχρονη γλώσσα βαπτισμένη όμως στα νάματα μιας βαθιάς θεολογίας, ο κ. Δεσπότης υπογράμμισε τον καίριο και καθοριστικό ρόλο που έχει να παίξει ειδικά στην εποχή της νεωτερικότητας ο λόγος των τριών μεγάλων Πατέρων της Εκκλησίας μας – του Μεγάλου Βασιλείου, του Γρηγορίου του Θεολόγου και του Ιωάννη του Χρυσοστόμου.