Συμμετοχή της ΘΣΕΚ στην παγκύπρια εκστρατεία καθαρισμού “Let’s Do It! Cyprus 2021”

Tην Κυριακή, 31 Oκτωβρίου 2021, από τις 11:00 μέχρι τις 13:00, η ΘΣΕΚ συμμετείχε στην Παγκύπρια εκστρατεία καθαρισμού “Let’s Do It! Cyprus 2021”, η οποία διοργανώνεται από το Δίκτυο Εθελοντών Together Cyprus σε συνεργασία με το Γραφείο Επιτρόπου Εθελοντισμού & ΜΚΟ και το Γραφείο Επιτρόπου Περιβάλλοντος της Κυπριακής Δημοκρατίας. Στη δράση συμμετέχουν επίσης ενεργά, μεταξύ αλλων, το Τμήμα Δασών, η Ένωση Κοινοτήτων, η Ένωση Δήμων, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και το Σώμα Προσκόπων Κύπρου. Η ομάδα της ΘΣΕΚ ανέλαβε τον καθαρισμό του Γραμμικού Πάρκου Πεδιαίου (κοντά στο εξωκλήσι των 13 Οσιομαρτύρων της Ορθόδοξης Εκκλησίας) μαζεύοντας 6 σακούλες με ανακυκλώσιμα υλικά και 10 με μη ανακυκλώσιμα. Η συμμετοχή στη δράση ήταν μια πρωτοβουλία του Γραφείου Φοιτητικής Μέριμνας της ΘΣΕΚ σε συνεργασία με τη Φοιτητική Ένωση της Σχολής και έγινε στο πλαίσιο τόσο του εθελοντισμού όσο του ευρύτερου στόχου που έχει θέσει η ΘΣΕΚ να συμβάλει στην ανάπτυξη της οικολογικής θεολογικής συνείδησης των φοιτητών της. Στη δράση συμμετείχαν με περισσό ενθουσιασμό και μεράκι προπτυχιακοί φοιτητές της Θ.Σ.Ε.Κ., και μέλη του ακαδημαϊκού και διοικητικού προσωπικού. Η περιδιάβαση στη φύση ήταν αναζωογονητική για όλη την ομάδα κάνοντας όλους, όσοι συμμετείχαν, να συνειδητοποιήσουν εκ νέου ότι η φύση δεν είναι απλώς και μόνο ο χώρος μέσα στον οποίο επιβιώνουμε ως άτομα, αλλά ότι είναι στην ουσία συνοδοιπόρος μας.

Ας σημειωθεί ότι αυτή είναι η δεύτερη χρονιά που η ΘΣΕΚ συμμετέχει στην Παγκύπρια Εκστρατεία Let’s Do It!. Κατά την περσινή χρονιά η ΘΣΕΚ ανέλαβε τον καθαρισμό του Πάρκου του Πεδιαίου (από την είσοδο της Λεωφόρου Ελαιώvων μέχρι τη Γέφυρα της Λεωφόρου Σπύρου Κυπριανού), μαζεύοντας συνολικά 12 σακούλες με σκουπίδια. Στην εκστρατεία του 2020 περισσότερες από 400 ομάδες συγκεντρώθηκαν από τις 26 Οκτωβρίου έως την 1η Νοεμβρίου 2020 για τον καθαρισμό ολόκληρης της Κύπρου και μαζεύτηκαν 60 τόνοι μικτών απορριμμάτων και 45 τόνοι ανακυκλώσιμων απορριμμάτων.