Συμμετοχή διδασκόντων της ΘΣΕΚ σε Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο

Ο Μητροπολίτης Κρήνης κ. Κύριλλος, Καθηγητής Θεολογίας στο ΕΚΠΑ και  Συνεργαζόμενο Ακαδημαϊκό Προσωπικό Θεολογικής Σχολής Εκκλησίας της Κύπρου και ο Δρ Γεώργιος Κουννούσιης, Καθηγητής Κοινωνιολογίας της Θρησκείας, Συνεργαζόμενο Ακαδημαϊκό Προσωπικό της Θεολογικής Σχολής της Εκκλησίας της Κύπρου θα συμμετάσχουν στο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο για τα 100 χρόνια του περιοδικού Θεολογία με τίτλο: Η Ορθόδοξη Θεολογία εν πορείᾳ στην «άυλη πραγματικότητα» της ύστερης νεωτερικότητας, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα από τις 11 μέχρι τις 15 Οκτωβρίου 2023.

Η ανακοίνωση του Σεβασμιώτατου Μητροπολίτη Κρήνης έχει τίτλο: «Εικονική και ψηφιακή πραγματικότητα στις άλλες θρησκείες» και του Δρ Γεώργιου Κουννούσιη έχει τίτλο: «Ο νεωτερικός άνθρωπος στην ψηφιακή εποχή: ανώνυμο άτομο ή επώνυμο πρόσωπο;».

Περισσότερα για το πρόγραμμα του Συνεδρίου μπορείτε να βρείτε εδώ.