Πολιτιστικά Μεσημέρια στη Θ.Σ.Ε.Κ. (Β κύκλος)

Η Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου, αναβαθμίζοντας τις δραστηριότητες και την προσφορά της, υιοθέτησε με επιτυχία, κατά το Χειμερινό Εξάμηνο 2018-19,  τον καινοτόμο θεσμό «Πολιτιστικό Μεσημέρι»που περιλαμβάνει την προβολή ντοκιμαντέρ και κινηματογραφικών ταινιών, καθώς και τη διοργάνωση ομιλιών. Στόχος του θεσμού αυτού είναι να εμπλουτίζει την εμπειρία των φοιτητών με πρόσθετες γνώσεις, να θέτει προβληματισμούς και να προάγει την κριτική σκέψη. Μέσα από τα ντοκιμαντέρ που επιλέγονται και προβάλλονται δίνονται τα ερεθίσματα για να διεξάγεται ένας γόνιμος και παραγωγικός διάλογος γύρω από θέματα πολιτισμού, γύρω από την ανθρώπινη αδυναμία αλλά και από το μεγαλείο της ανθρώπινης ψυχής, την εγκατάλειψη και την ερήμωση, αλλά και την πίστη στη Θεία Πρόνοια. Δίνεται, επιπλέον, η ευκαιρία για αναστοχασμό πάνω σε θέματα που αφορούν τη θρησκευτική τέχνη και δημιουργία, την παράδοση και τον χριστιανικό πολιτισμό χθες, σήμερα, αύριο και πάντα.

Κατά το Χειμερινό Εξάμηνο πραγματοποιήθηκαν τέσσερις προβολές, που συνοδεύονταν από αντίστοιχα «Εργαστήρια Λόγου» και αφορούσαν: πτυχές του Αθωνικού μοναχισμού,  την Ιερά Βασιλική και Σταυροπηγιακή Μονή Κύκκου, τον Μέγα Βασίλειο και τον Φώτη Κόντογλου. Για το Εαρινό Εξάμηνο 2018-19 έχουν προγραμματιστεί αντίστοιχες δραστηριότητες, οι οποίες δεν θα απευθύνονται μόνο στους φοιτητές της Σχολής αλλά και στο ευρύτερο κοινό. Στο πλαίσιο του Νέου Κύκλου του Πολιτιστικού Μεσημεριού θα έχουμε τη χαρά και την τιμή να φιλοξενήσουμε τέσσερις έγκριτους ομιλητές από την Κύπρο και το εξωτερικό, οι οποίοι θα πραγματευτούν ζητήματα όπως η σχέση μεταξύ Κύπρου και Ιεροσολύμων (κ. Κωστής Κοκκινόφτας), η διδασκαλία του μαθήματος των θρησκευτικών στη Γερμανία (Δρ Ανάργυρος Αναπλιώτης), το Οικουμενικό Πατριαρχείο (Μητροπολίτης Σασίμων Γεννάδιος), και η Βυζαντινή Αγιογραφία (κ. Γιώργος Πέτρου). Οι διαλέξεις έχουν οριστεί για τις 28 Ιανουαρίου, 18 Φεβρουαρίου,18 Μαρτίουκαι 15 Απριλίου αντιστοίχως.