Κινητικότητα Erasmus+ για διδασκαλία: Συνεργασία μεταξύ Θεολογικής Σχολής της Εκκλησίας της Κύπρου και του Κολλεγίου «Λόγος» στα Τίρανα- Αλβανία

Μέσω του προγράμματος Erasmus+, η Θ.Σ.Ε.Κ, σύναψε συνεργασία με το με το τμήμα Θεολογίας του Πανεπιστημίου ‘LOGOS’ στα Τίρανα της Αλβανίας. Έτσι, στις 21 Μαρτίου 2024, η Λέκτορας Κλινικής Ψυχολογίας και μόνιμο προσωπικό ΔΕΠ της Θ.Σ.Ε.Κ, Μαρία Πετρίδου, ταξίδεψε μέχρι την Αλβανία, όπου είχε την ευκαιρία να διδάξει στους μεταπτυχιακούς φοιτητές του μεταπτυχιακού προγράμματος ‘Practice in the Community’ του τμήματος Θεολογίας του Πανεπιστημίου “LOGOS” μαθήματα συμβουλευτικής για παιδιά και εφήβους. Κατά την διδασκαλία της οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν τους προβληματισμούς τους αλλά και τις ανάγκες των εφήβων σε μια αναπτυσσόμενη χώρα όπως η Αλβανία, αλλά και τη σημαντικότητα σύνδεσης της Θεολογίας και της Συμβουλευτικής στη διαχείριση των παιδιών και των εφήβων στη σύγχρονη κοινωνία. Οι φοιτητές έδειξαν ενθουσιασμό για το νέο μάθημα που παρακολούθησαν, ενώ παρών στο μάθημα ήταν και ο Λέκτορας Θεολογίας κ. Θωμάς Τσομένι. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης της η Δρ. Μαρία Πετρίδου ξεναγήθηκε στους χώρους της Θεολογικής Σχολής ‘LOGOS’ και ενημερώθηκε για την ιστορία της δημιουργίας της.

Η συνεργασία της Θ.Σ.Ε.Κ, με τη Θεολογική Σχολή ‘LOGOS’, θα συνεχιστεί με διαδικτυακή διδασκαλία στους μεταπτυχιακούς φοιτητές. Ευελπιστούμε σε μελλοντικές ανταλλαγές επισκέψεων τόσο του ακαδημαϊκού, διοικητικού προσωπικού, όσο και των φοιτητών της Θ.Σ.ΕΚ και της Θεολογικής Σχολής ‘LOGOS’.

Υβριδικό Μάθημα: Προκλήσεις και Ανάγκες στη Συμβουλευτική παιδιών και εφήβων.

Υπήρχε μετάφραση από τα Ελληνικά στα Αλβανικά.