Επιτυχής ολοκλήρωση του 7ου Πολιτιστικού Απόβραδου της ΘΣΕΚ

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία την Πέμπτη, 16 Μαρτίου 2023, το 7ο Πολιτιστικό Απόβραδο της ΘΣΕΚ, με ομιλητή τον διακεκριμένο Κύπριο Βυζαντινολόγο Κώστα Ν. Κωνσταντινίδη, Ομότιμο Καθηγητή Βυζαντινής Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.

Τη διάλεξη του κ. Κωνσταντινίδη με θέμα “Ἡ Διήγησις περὶ τῶν δεκατριῶν ὁσιομαρτύρων τῆς Καντάρας (BHG, 1198)”  παρακολούθησαν πέραν των 8ο συμμετεχόντων (με φυσική παρουσία και εξ αποστάσεως). Μετά το πέρας της ομιλίας ακολούθησε συζήτηση, ενώ ως “αντίδωρον” στον κ. Κωνσταντινίδη δόθηκε από τον Διευθυντή της ΘΣΕΚ Πρωτ. Κυπριανό Κουντούρη η εικόνα της Αγίας Τριάδος. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με δεξίωση στο προαύλιο της Σχολής.

Η ΘΣΕΚ εκφράζει θερμές ευχαριστίες τόσο στον κ. Κωνσταντινίδη όσο και σε όλους, όσοι παρακολούθησαν (διά ζώσης ή διαδικτυακά) τη διάλεξη για τη στήριξη και την ενεργό συμμετοχή τους.