Επίσκεψη του Μητροπολίτου Γέροντος Δέρκων κ. Αποστόλου στη Θ.Σ.Ε.Κ.

Την Παρασκευή 10 Ιουνίου επισκέφθηκε τη Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου ο Μητροπολίτης Γέρων Δέρκων Απόστολος, Υπέρτιμος και Έξαρχος Βοσπόρου, Θρακικού και Κυανέων. Ο Μητροπολίτης Γέρων Δέρκων έφθασε στην Κύπρο ως εκπρόσωπος του Οικουμενικού Πατριάρχη στην εορτή του Αποστόλου Βαρνάβα, ιδρυτή και προστάτη της Εκκλησίας Κύπρου. Λόγω της σύμπτωσης της 11η Ιουνίου, ημέρας μνήμης του Αποστόλου Βαρνάβα, με το προ της Πεντηκοστής Ψυχοσάββατο, η πανήγυρις του Αποστόλου Βαρνάβα είχε μετατεθεί για την Παρασκευή το πρωί, όπου και τελέσθηκε στον πανηγυρίζοντα Καθεδρικό Ναό Αρχιερατικό Συλλείτουργο προϊσταμένου του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Κύπρου κ. Χρυσοστόμου, συλλειτουργούντων του εκπροσώπου του Οικουμενικού Πατριάρχη Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Γέροντος Δέρκων κ. Αποστόλου, Μελών της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας και λοιπών ιεραρχών. Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας ο Διευθυντής της Θ.Σ.Ε.Κ. υποδέχθηκε και ξενάγησε τον Σεβασμιώτατο και τη συνοδεία του στους χώρους της Σχολής. Ως ενθύμιο προσφέρθηκε στον Σεβασμιώτατο η εικόνα της Αγίας Τριάδος, στην οποία είναι αφιερωμένη η Σχολή.