Επίσκεψη του κ. Αντώνη Καλογεράκη (ΟΑΚ) στη ΘΣΕΚ στο πλαίσιο του έργου ΑUGE

Στο πλαίσιο του έργου AUGE (Αdvancing Utterly Green Environments), το οποίο χρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα Erasmus+ με Συντονιστή τη Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου (ΘΣΕΚ) και Εταίρο την Ορθόδοξο Ακαδημία Κρήτης (OAK), επισκέφθηκε από τη Δευτέρα 4 Ιουλίου μέχρι την Παρασκευή 8 Ιουλίου τη Θ.Σ.Ε.Κ. ο κ. Αντώνης Καλογεράκης, Υπεύθυνος του Ινστιτούτου Οικολογίας της ΟΑΚ. Kατά τη διάρκεια της επίσκεψής του ο κ. Καλογεράκης δίδαξε ένα Εργαστήριο Ανακύκλωσης Χαρτιού σε τρεις ομάδες παιδιών (Δημοτικού-Α΄Γυμνασίου) στη Λευκωσία και στην Πάφο, όπως επίσης κι ένα Εργαστήριο για τα Βότανα της Βίβλου. Με την ευκαιρία της παρουσίας του στη ΘΣΕΚ ο κ. Καλογεράκης είχε την ευκαιρία να συναντηθεί και να συζητήσει με μέλη ΔΕΠ της ΘΣΕΚ για μελλοντικές συνέργειες ανάμεσα στη ΘΣΕΚ και στην ΟΑΚ, αλλά και να παράσχει σε όλα τα μέλη της Σχολής απλές συμβουλές για το πώς δύναται η ΘΣΕΚ να καταστεί πιο πράσινη και λιγότερο ενεργοβόρα μέσω της ανακύκλωσης, του καλύτερου χειρισμού των κλιματιστικών, του φωτισμού κ.λπ. Στο πλαίσιο της συνάντησης έγινε, επίσης, αναφορά στο ζήτημα της κλιματικής αλλαγής και των οδυνηρών συνεπειών που δύναται να έχει για το μέλλον του πλανήτη μας. Μεταξύ άλλων, στο πλαίσιο της επίσκεψής του ο κ. Καλογεράκης ξεναγήθηκε στην Παλιά Λευκωσία, στο πανέμορφο Μπέλλα Πάις, και στο Κέντρο της Πάφου.