Επίσκεψη της Δρος Μαρίας Ττοφή, Καθηγήτριας Εγκληματολογίας/ Κοινωνιολογίας στο Πανεπιστήμιο του Cambridge, στη Θ.Σ.Ε.Κ.

Τη Δευτέρα 19 Απριλίου 2021 έγινε επίσκεψη της Ακαδημαϊκού Δρoς Μαρίας Ττοφή στη Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου. Η Δρ Ττοφή είναι καθηγήτρια Εγκληματολογίας/Κοινωνιολογίας στο Πανεπιστήμιο του Cambridge με ιδιαίτερο ερευνητικό ενδιαφέρον σε θέματα νεανικής παραβατικότητας και σχολικής θυματοποίησης. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής  της, η Δρ Ττοφη είχε την ευκαιρία να ξεναγηθεί στις εγκαταστάσεις της Θ.Σ.Ε.Κ. από τον Διευθυντή της Θ.Σ.Ε.Κ. Πρωτοπρεσβύτερο Κυπριανό Κουντούρη. Σε συνάντηση που είχε με τα μέλη του ακαδημαϊκού προσωπικού της Θ.Σ.Ε.Κ., Όλγα Σολομώντος-Κουντούρη και Ιουλία Τελεβάντου συζητήθηκε ενδεχόμενη ερευνητική συνεργασία μεταξύ του Πανεπιστημίου του Cambridge και της Θ.Σ.Ε.Κ.