Επίσκεψη της Δρος Αριέττας Παπαϊωάννου στη Βιβλιοθήκη της Θεολογικής Σχολής Εκκλησίας Κύπρου

Η Βιβλιοθήκη της Θεολογικής Σχολής Εκκλησίας Κύπρου υποδέχτηκε στις 19 & 20 Μαΐου 2022 τη Δρα Αριέττα Παπαϊωάννου, Βιβλιοθηκονόμο του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και συνεργάτη της Θ.Σ.Ε.Κ.. Η κ. Παπαϊωάννου έχει αναλάβει από το 2019 την εποπτεία της Βιβλιοθήκης της Θεολογικής Σχολής και σε συνεργασία με την κ. Έλενα Ρωτή, Βιβλιοθηκονόμο της Θ.Σ.Ε.Κ., έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν μια σύγχρονη και φιλική προς τον χρήστη Βιβλιοθήκη. Βασικός λόγος της επίσκεψής της ήταν η μεταξύ τους συνεργασία για την οργάνωση και διαχείριση της Δωρεάς προς τη Θ.Σ.Ε.Κ. της προσωπικής Βιβλιοθήκης του Θεόδωρου Παπαδόπουλλου. Τον Νοέμβριο του 2021 ολοκληρώθηκε η Δωρεά προς τη Θ.Σ.Ε.Κ. ολόκληρης της προσωπικής Βιβλιοθήκης του μακαριστού Θεόδωρου Παπαδόπουλλου από τη σύζυγό του κ. Ρολάνδα Παπαδοπούλλου με τον όρο να παραμείνει ενιαία υπό την ευθύνη του εκάστοτε Αρχιεπισκόπου, ως Προέδρου του Συμβουλίου της Σχολής.

Επιπλέον, κατά τη διάρκεια της επίσκεψής της, η κ. Παπαϊωάννου ξεναγήθηκε στους χώρους της Βιβλιοθήκης από την κ. Έλενα Ρωτή, όπου παρουσιάστηκαν οι προσφερόμενες υπηρεσίες της Βιβλιοθήκης και συζητήθηκαν πρακτικές βελτίωσης των προσφερόμενων υπηρεσιών, ώστε να επιτευχθεί η βέλτιστη εξυπηρέτηση των μελών της. Επίσκεψη, επίσης, έγινε στην οικία της κ. Ρολάνδας Παπαδοπούλλου, για να οργανωθεί η καταγραφή της δωρεάς. Η καταλογογράφηση της συλλογής, που υπολογίζεται να ξεπερνά τους 8000 τόμους, έχει σκοπό την οργάνωση και διάθεσή της σε ερευνητές και ειδικούς. Τέλος, σε συνάντηση με τη διευθυντική ομάδα της Θ.Σ.Ε.Κ. συζητήθηκαν οι στόχοι και οι δράσεις για ανάπτυξη της Βιβλιοθήκης. Σημαντική, επίσης, ήταν η καθοδήγηση της Δρος Παπαϊωάννου για τη δημιουργία ΙΔΡΥΜΑΤΙΚΟΥ  ΑΠΟΘΕΤΗΡΙΟΥ Πτυχιακών και Διπλωματικών Εργασιών, στο οποίο δόθηκε, μετά από ανταλλαγή απόψεων, η ονομασία «ΕΠΙΦΑΝΙΟΣ», ένα όνομα το οποίο παραπέμπει τόσο στον Κύπριο Άγιο Επιφάνιο όσο και στα Επιφάνεια.