Επίσκεψη της Διευθύντριας του Κέντρου Διδασκαλίας και Μάθησης του Παν. Κύπρου στη Θ.Σ.Ε.Κ.

Tην Τετάρτη 22 Σεπτεμβρίου 2021 επισκέφθηκε τη Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου η κ. Χαρούλα Αγγελή, Καθηγήτρια Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας και Διευθύντρια του Κέντρου Διδασκαλίας και Μάθησης (ΚΕ.ΔΙ.ΜΑ.) του Πανεπιστημίου Κύπρου. Η επίσκεψη της κ. Αγγελή πραγματοποιήθηκε μετά από επίσημη πρόσκληση που έγινε από την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια κ. Όλγα Σολομώντος-Κουντούρη, ούτως ώστε να μοιραστεί την εμπειρογνωμοσύνη της με τα μέλη του προσωπικού της Σχολής σε ζητήματα που αφορούν την ψηφιακή εκπαίδευση και την εποικοδομητική και πρόσφορη αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών στη μάθηση και στη διδασκαλία. Στη δίωρη συνάντηση που είχε με τα μέλη ΔΕΠ της Σχολής η κ. Αγγελή ενημέρωσε για τα προσφερόμενα επιμορφωτικά προγράμματα του ΚΕ.ΔΙ.ΜΑ., επισημαίνοντας την επιτακτική ανάγκη για τον ψηφιακό γραμματισμό τόσο των διδασκόντων όσο και των φοιτητών. Επίσης, συμφώνηθηκε η επιμόρφωση όλων των μελών του ακαδημαϊκού προσωπικού της Θ.Σ.Ε.Κ. μέσω στοχευμένων σεμιναρίων, τα οποία θα σχεδιαστούν με γνώμονα τις υφιστάμενες ανάγκες τους και λαμβάνοντας υπόψη και την υπάρχουσα υλικοτεχνική υποδομή της Θ.Σ.Ε.Κ.