Εορτασμοί για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου

Η Θ.Σ.Ε.Κ. συμμετείχε για τέταρτη φορά φέτος στις εκδηλώσεις για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Στην πανηγυρική δοξολογία που τελέσθηκε στις 28 Οκτωβρίου το πρωί στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Ιωάννου στη Λευκωσία, παρευρέθηκε το προσωπικό και οι φοιτητές της Θεολογικής Σχολής Εκκλησίας της Κύπρου. Ως είθισται, παρόν στη δοξολογία ήταν και Άγημα της Σχολής με το Λάβαρο.

Μετά το πέρας της δοξολογίας, το Άγημα μαζί με ομάδα φοιτητών έδωσαν δυναμικά το “παρών” τους στην παρέλαση, η οποία πραγματοποιήθηκε μπροστά από το οίκημα της Πρεσβείας της Ελλάδος στη Λεωφόρο Βύρωνος, αντιπροσωπεύοντας και φέτος επάξια τη Σχολή μας. Το Λάβαρο της Θ.Σ.Ε.Κ. στο οποίο απεικονίζεται η Αγία Τριάδα – στην οποία είναι αφιερωμένη η Σχολή –  και αναγράφεται η χρονολογία ίδρυσης της Σχολής (2015) κρατούσε ο τεταρτοετής φοιτητής Μάριος Κασσιανίδης.