Εμπειρίες Εrasmus+ εισερχόμενων φοιτητών (Χρυσούλα Σαλωμίδου)

Η Χρυσούλα Σαλωμίδου, προπτυχιακή φοιτήτρια στο Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας του ΕΚΠΑ, φοίτησε κατά το εαρινό εξάμηνο 2020/21 στο Προπτυχιακό Πρόγραμμα Θεολογίας της Θ.Σ.Ε.Κ. στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus+. Στο πιο κάτω κείμενο μοιράζεται μαζί μας κάποιες από τις εμπειρίες που αποκόμισε τόσο από τη φοίτησή της στη Θ.Σ.Ε.Κ. όσο και από την παραμονή της στην Κύπρο.

Τα λόγια είναι λίγα για να μπορέσω να περιγράψω την εμπειρία που απλόχερα μου προσέφερε το Erasmus. Πέντε υπέροχοι μήνες γνωρίζοντας την Κύπρο, τους ανθρώπους της, αλλά και φοιτητές απ᾽ όλο τον κόσμο που αγάπησαν όσο τίποτα τη χώρα αυτή και με τους οποίους γίναμε μια οικογένεια! Δεν θα ξεχάσω ποτέ την τεράστια “αγκαλιά”, που τόσο απλόχερα μας δόθηκε από τη Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου, τη Θεολογική μας Σχολή. Ναι, πλέον είναι “μας”, διότι γίναμε κι εμείς μέλη αυτής της υπέροχης οικογένειας. Από την πρώτη στιγμή οι συμφοιτητές, οι καθηγητές μας και όλο το ανθρώπινο δυναμικό της Σχολής μας προσέφεραν ό,τι κι αν χρειαζόμασταν, μα πάνω απ᾽ όλα μας προσέφεραν αγάπη και ένα δεύτερο σπίτι, στο οποίο πάντοτε θα μπορούμε να επιστρέφουμε με χαρά. Δεν θα πω άλλα – θα κλείσω μόνο με το ότι έχω ένα πολύ γεμάτο και χαρούμενο συναίσθημα από τις σπουδές μου σ᾽αυτό το πανέμορφο νησί. Πραγματικά κανένας δεν πρέπει  να χάνει την εμπειρία του Erasmus, όπου και αν αυτή πρόκειται να τον οδηγήσει, καθώς αυτός ο δρόμος είναι πολύ γλυκός και κρύβει πολλά όνειρα και εκπλήξεις για όποιον αποφασίσει να τον διαβεί!

Χρυσούλα Σαλωμίδου

Τεταρτοετής φοιτήτρια Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας, ΕΚΠΑ