Εκδηλώσεις για την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου

Την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 τίμησε και φέτος η Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου με τη συμμετοχή της στην πανηγυρική Δοξολογία, που τελέσθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Ιωάννου στη Λευκωσία χοροστατούντος του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Κύπρου κ. Χρυσοστόμου Β΄. Το «παρών» τους στη Δοξολογία έδωσαν ο Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκος Αναστασιάδης, εκπρόσωποι της Πολιτείας και των Κομμάτων και άλλοι Αξιωματούχοι. Τον Πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε ο Πρέσβης της Ελλάδος στην Κύπρο κ. Θεοχάρης Λαλάκος. Η Θ.Σ.Ε.Κ. συμμετείχε στη Δοξολογία με Άγημα και μέλη του Ακαδημαϊκού και Διοικητικού Προσωπικού. Το Λάβαρο της Σχολής, στο οποίο απεικονίζεται η Αγία Τριάδα και αναγράφεται η χρονολογία ίδρυσης της Σχολής (2015), «σήκωσε» ο Πρόεδρος της Φοιτητικής Ένωσης της Θ.Σ.Ε.Κ. Μάριος Ασσιώτης, ενώ την ελληνική και την κυπριακή σημαία κράτησαν οι Μάρκος Αβραάμ (πρωτεύσας δευτεροετής φοιτητής) και Χάρης Παναγιωτίδης (πρωτεύσας τεταρτοετής φοιτητής) αντίστοιχα. Μετά το πέρας της Δοξολογίας ακολούθησε στον προαύλιο χώρο του Καθεδρικού Ναού χορευτική εκδήλωση από το Πολιτιστικό Εργαστήρι Αγίων Ομολογητών. Στην εκδήλωση, που πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα του Μακαριωτάτου και της Θ.Σ.Ε.Κ, εκτελέστηκαν οι εξής χοροί:  Συγκαθιστά (Μέτσοβο), 1ος και 2ος γυναικείος Καρσιλαμάς (Κύπρος), Τατσιά (Κύπρος), Μπάλος (Κυκλάδες) και Μπεράτι – «Τασιά μωρέ Τασιά» (Θεσσαλία). Μολονότι λόγω των περιοριστικών μέτρων για τη λοιμώδη νόσο Covid-19 οι εκδηλώσεις ήταν εξ ανάγκης περιορισμένες και λιτές, η εθνική επέτειος τιμήθηκε και φέτος με την αρμόζουσα σεμνότητα και με υψηλό το εθνικό φρόνημα.