Διάλεξη με θέμα « Τρόποι προσέγγισης και θεραπείας των εξαρτήσεων : Η περίπτωση της Αγίας Σκέπης»

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 07/02/2023, η τρίτη διάλεξη του Σεμιναρίου «Πρακτικής Άσκησης», με θέμα «Τρόποι προσέγγισης και θεραπείας των εξαρτήσεων: Η περίπτωση της Αγίας Σκέπης». Ομιλήτρια της διάλεξης ήταν η κ. Τίνα Παύλου, οικογενειακή ψυχοθεραπεύτρια με ειδίκευση στις εξαρτήσεις – Διευθύντρια της θεραπευτικής κοινότητας απεξάρτησης «Αγία Σκέπη». Η κ. Παύλου αναφέρθηκε στον τρόπο λειτουργίας της Αγ. Σκέπης, στην όλη οργάνωση της κλειστής αυτής δομής και στο θεραπευτικό πρόγραμμα που ακολουθείται. Αναφέρθηκε, επίσης, στις πολλές υπηρεσίες που προσφέρονται για εξαρτημένα άτομα στα ναρκωτικά και που αφορούν άντρες, γυναίκες, μητέρες και εφήβους. Αναφορά έγινε, στις εξαρτήσεις και πώς επηρεάζουν σωματικά και ψυχολογικά το άτομο. Επίσης, στα στάδια που περνά το εξαρτημένο άτομο με σκοπό να καταφέρει να φτάσει στην απεξάρτηση και ακολούθως στις προοπτικές που υπάρχουν και καλούνται να ακολουθήσουν τα άτομα για την επανένταξη τους στην ευρύτερη κοινωνία. Οι φοιτητές και το προσωπικό που παρακολούθησε τη διάλεξη εντυπωσιάστηκε από το μεγάλο αυτό έργο που επιτελείται και από τις εύστοχες απαντήσεις που έδωσε η κ. Παύλου σε απορίες και ερωτήματα. Η υπεύθυνη του Μεταπτυχιακού προγράμματος κ. Όλγα Σολομώντος Κουντούρη συζήτησε με την κ. Παύλου για την προοπτική συνεργασίας για προσφορά εθελοντικής εργασίας από τους μεταπτυχιακούς φοιτητές στο πρόγραμμα των εφήβων.