Δημόσια διάλεξη του δρος Χρυσοβαλάντη Κυριάκου στο Βελιγράδι

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία την Τρίτη, 23 Απριλίου 2024, δημόσια διάλεξη του δρος Χρυσοβαλάντη Κυριάκου, Λέκτορα Εκκλησιαστικής Ιστορίας στη Θ.Σ.Ε.Κ. και Επισκέπτη Λέκτορα στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Ελληνικές Σπουδές» του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου. Η διάλεξη φιλοξενήθηκε στο Ίδρυμα Μ. Kolarac στο Βελιγράδι, με διοργανωτές το Κέντρο Κυπριακών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Βελιγραδίου και την Ερευνητική Μονάδα «ISTÓS-Ιστορία, Αρχαιολογία και Τέχνη, Πολιτιστική Διαχείριση» του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου. Η διάλεξη εντάχθηκε στη διημερίδα «Days of Cyprus», που διοργανώθηκε από τους προαναφερθέντες φορείς και εγκαινιάστηκε στις 22 Απριλίου 2024, με κονσέρτο και φωτογραφική έκθεση αφιερωμένη στις Παναγίες της Κύπρου. Η διάλεξη του δρος Κυριάκου είχε τίτλο «Cyprus: Identity/ies in the Middle Ages and Beyond» και επικεντρώθηκε στην πρόσληψη και στο ιστοριογραφικό αποτύπωμα των κυπριακών ταυτοτήτων, ιδιαίτερα σε σχέση με την Ορθόδοξη πίστη, κατά τη μεσαιωνική περίοδο. Μετά το πέρας της διάλεξης, διάρκειας περίπου σαράντα λεπτών, ακολούθησε συζήτηση στρογγυλής τραπέζης, με συμμετέχοντες, εκτός από τον προσκεκλημένο ομιλητή, τους Vlada Stankovic, Καθηγητή Βυζαντινών Σπουδών του Πανεπιστημίου Βελιγραδίου και Διευθυντή του Κέντρου Κυπριακών Σπουδών, Jelena Erdeljan, Καθηγήτρια Βυζαντινής και Μεσαιωνικής Τέχνης του Πανεπιστημίου Βελιγραδίου και Πάνο Χριστοδούλου, Επίκουρο Καθηγητή στις Ελληνικές Σπουδές του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου και Συντονιστή του Μεταπτυχιακού Προγράμματος «Ελληνικές Σπουδές». Τη διάλεξη και συζήτηση παρακολούθησαν περί τα πενήντα άτομα, κυρίως καθηγητές, φοιτητές και φοιτήτριες από το Πανεπιστήμιο Βελιγραδίου. Κατά τη διάρκεια της παραμονής του στο Βελιγράδι, ο δρ. Κυριάκου είχε την ευκαιρία να ξεναγηθεί στις εγκαταστάσεις του Κέντρου Κυπριακών Σπουδών και να συζητήσει προοπτικές εμβάθυνσης της συνεργασίας της Θ.Σ.Ε.Κ. με το Πανεπιστήμιο Βελιγραδίου και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου.