Βραδιά ενημέρωσης για το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ELMIP

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία την Παρασκευή, 15 Φεβρουαρίου 2019, στην Αίθουσα Προβολών Α´ της Θεολογικής Σχολής Εκκλησίας Κύπρου η βραδιά ενημέρωσης για το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ELMIP (Εmpowering Learning Models in Prison). Στην εκδήλωση παρέστησαν αρκετοί επίσημοι, φοιτητές της Θ.Σ.Ε.Κ., δεσμοφύλακες του Τμήματος Φυλακών και πολλοί άλλοι ενδιαφερόμενοι. Χαιρετισμό απηύθυναν ο Υπουργός Δικαιοσύνης και Δημοσίας Τάξης Ιωνάς Νικολάου, ο Επίσκοπος Μεσαορίας Γρηγόριος (εκ μέρους του Μακαριωτάτου), η Διευθύντρια του Τμήματος Φυλακών Άννα Αριστοτέλους και ο Διευθυντής της Θ.Σ.Ε.Κ. Πρωτοπρεσβύτερος Κυπριανός Κουντούρης.
Το πρώτο μέρος της εκδήλωσης επικεντρώθηκε σε ζητήματα που αφορούν τους κρατουμένους μέσα από την οπτική της θεολογίας, της ψυχολογίας και της νομικής. Εισηγήσεις έγιναν από τον Αρχιμανδρίτη Νικόλαο Ιωαννίδη, Καθηγητή Πατρολογίας στη Θ.Σ.Ε.Κ., τη Δρα Μαριλένα Μουσουλίδου, Λέκτορα Γνωστικής Ψυχολογίας στο Πανεπιστήμιο Νεάπολις, και την κ. Μαργαρίτα Παπαντωνίου, Δικηγόρο και Ειδική Επιστήμονα στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Στο δεύτερο μέρος της εκδήλωσης έγινε ειδική αναφορά στο Πρόγραμμα ELMIP, τους στόχους και τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα από τον Δρα Μάριο Βρυωνίδη, Καθηγητή Κοινωνιολογίας και Επιστημονικό Υπεύθυνο του έργου, και τη Δρα Όλγα Σολομώντος-Κουντούρη, Aναπληρώτρια Καθηγήτρια Αναπτυξιακής Ψυχολογίας στη Θ.Σ.Ε.Κ. και Επιστημονική Υπεύθυνη του Προγράμματος. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την παρέμβαση πέντε εκπαιδευτών του Προγράμματος: της Ιωάννας Χατζηχαραλάμπους, της Εύης Θεράποντος, του Ιωάννη Μαυρομμάτη, του Τάσου Τραττονικόλα και του Σοφοκλή Σοφοκλέους. Ακολούθησε δεξίωση.