Βαθιά θλίψη για τον θάνατο του αποφοίτου της Θ.Σ.Ε.Κ. π. Ιωάννη Χατζημιχαήλ

H Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου εκφράζει τη βαθιά της θλίψη για τον θάνατο του αποφοίτου της Ιεροδιακόνου Ιωάννη Χατζημιχαήλ, ο οποίος αναπαύθηκε εν Κυρίω την Πέμπτη 10 Ιουνίου 2021. Ο π. Ιωάννης, άριστος απόφοιτος της Θ.Σ.Ε.Κ., ήταν ανάμεσα στους πρώτους φοιτητές που δέχθηκε η Σχολή το 2015. Διακρινόταν για τον χαρακτήρα, την ευλάβεια, την ευγένεια, την προσήνεια και την ευσυνειδησία του, ενώ συμμετείχε ενεργά σε όλες τις εκδηλώσεις, και δη στον Βυζαντινό Χορό, της Σχολής. Μετά το πέρας των σπουδών του, λόγω των επιδόσεων και του ήθους του, του προσφέρθηκε από τη Σχολή θέση στο διοικητικό δυναμικό της, στην οποία και υπηρέτησε μέχρι τη χειροτονία του σε Διάκονο.

Την Πέμπτη 17 Ιουνίου το πρωί, στη Θεία Λειτουργία που τελέσθηκε από τη Θ.Σ.Ε.Κ. στο πλαίσιο του οκταήμερου εορτασμού των εγκαινίων του Νέου Καθεδρικού Ναού του Αποστόλου Βαρνάβα έγινε το μνημόσυνο του π. Ιωάννη παρουσία του προσωπικού, των φοιτητών και αποφοίτων της Σχολής.

Η Θ.Σ.Ε.Κ. εκφράζει τα ειλικρινή της συλλυπητήρια στη σύζυγο, στους γονείς και στην ευρύτερη οικογένεια του εκλιπόντος.