Ανοικτή διαδικτυακή διάλεξη του Καθ. Κωνσταντίνου Νικολακόπουλου

Η Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου σας προσκαλεί σε διαδικτυακή διάλεξη που θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου 2020, ώρα 19:00, με θέμα:

Eoρτολογικό οδοιπορικό των Χριστουγέννων βάσει κανονικών και απόκρυφων πηγών

Ομιλητής

Κωνσταντίνος Νικολακόπουλος

(Καθηγητής Βιβλικής Θεολογίας στο Τμήμα Ορθοδόξου Θεολογίας του Πανεπιστημίου Μονάχου & Συνεργαζόμενο Ακαδημαϊκό Προσωπικό στη Θ.Σ.Ε.Κ.)

Μπορείτε να παρακολουθήσετε τη διάλεξη μέσω του πιο κάτω συνδέσμου

Click here to join the meeting

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε στο τηλέφωνο 22443055 ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση info@theo.ac.cy.

Βιογραφικό σημείωμα του ομιλητή

Ὁ Κωνσταντῖνος Νικολακόπουλος γεννήθηκε στίς 19.06.1961 στήν Πάτρα. Σπούδασε Ὀρθόδοξη Θεολογία στό Πανεπιστήμιο Ἀθηνῶν καί έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στά γερμανικά Πανεπιστήμια Regensburg καί Μονάχου. Τό ἔτος 1991 ἀνεδείχθη σέ Διδάκτορα τῆς Θεολογίας τοῦ Πανεπιστημίου Ἀθηνῶν καί τό 1998 σέ ὑφηγητή τοῦ Πανεπιστημίου Μονάχου στόν τομέα τῆς Καινῆς Διαθήκης. Από το 1998 ὑπηρετεῖ ὡς καθηγητής Βιβλικῆς Θεολογίας στό αὐτόνομο Τμῆμα Ὀρθοδόξου Θεολογίας τοῦ Πανεπιστημίου Μονάχου, τοῦ ὁποίου ἡγεῖται καί  ὡς Πρόεδρος-Κοσμήτωρ. Ἀπό τό χειμερινό ἑξάμηνο 2017 μέχρι σήμερα ὑπηρετεῖ ὡς ἐπισκέπτης καθηγητής στή Θεολογική Σχολή τῆς Ἐκκλησίας τῆς Κύπρου.

Εἶναι μέλος πολλῶν διεθνῶν ἐπιστημονικῶν ἑταιρειῶν, μόνιμος συνεργάτης τῆς Ἑλληνικῆς Ὀρθοδόξου Μητροπόλεως Γερμανίας καί ἐκδότης τοῦ ἐπιστημονικοῦ Περιοδικοῦ τοῦ Ὀρθοδόξου Τμήματος στό Μόναχο “Orthodoxes Forum” καθώς καί τῆς Ἐπιστημονικῆς Σειρᾶς μονογραφιῶν “Lehr- und Studienbücher Orthodoxe Theologie”. Εἶναι ἐπίσης διπλωματοῦχος καί μουσικοδιδάσκαλος Βυζαντινῆς Μουσικῆς και Χοράρχης του Βυζαντινού Χορού Ιεροψαλτών Μονάχου.

Ἔχει δημοσιεύσει μελέτες καί ἄρθρα στoύς τoμεῖς κατά πρῶτoν τῆς Ἑρμηvείας καί Θεoλoγίας τῆς Καιvῆς Διαθήκης καί κατά δεύτερoν τῆς Βυζαvτιvῆς Μoυσι­κoλoγίας καί Λειτoυργικῆς. Ἰδιαίτερo ἐρευvητικό ἐvδιαφέρoν παρουσιάζουν ἐπίσης οἱ θεματικές: „Ἡ ὑμνoλoγική μαρτυ­ρία τῆς Καιvῆς Διαθήκης γιά τήv ἐξέλιξη τῆς ὑμνoλoγίας στήv πρώτη Ἐκκλησία καί γεvικότερα στήv Ὀρθόδoξη Ἐκκλη­σία“ καί ἐπίσης „Βιβλική Ἑρμηvευτική σέ ἀvατoλή καί δύση“. Κεντρική θέση στίς ἐρευνητικές καί διδακτικές του δραστηριότητες κατέχει ἡ θεματική περί γλωσσικῆς ἐξέλιξης στά ἑλληνιστικά καί πρωτοχριστιανικά χρόνια μέ ἄξονα τήν «Κοινή» γλώσσα τῆς Καινῆς Διαθήκης.