Αγιασμός για το νέο έτος και κοπή της βασιλόπιτας

Tελέσθηκε τη Δευτέρα, 20 Ιανουαρίου 2019, στην Αίθουσα Προβολών Α´ της Θ.Σ.Ε.Κ. ο Αγιασμός για το νέο έτος και ακολούθησε η καθιερωμένη ευλογία και κοπή της βασιλόπιτας. Στην ακολουθία παρευρέθηκε σύσσωμη τόσο η Φοιτητική Κοινότητα της Σχολής, όσο και το Ακαδημαϊκό και Διοικητικό Προσωπικό της Σχολής. Την ακολουθία του Αγιασμού τέλεσε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κωνσταντίας κ.κ. Βασίλειος, συνεπικουρούμενος από τον Διευθυντή της Σχολής, Πρωτοπρεσβύτερο Κυπριανό Κουντούρη, και τον Ακαδημαϊκό Υπεύθυνο του ΠΠΣ, Αρχιμανδρίτη Γρηγόριο Ιωαννίδη. Μετά το πέρας του Αγιασμού ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κωνσταντίας ευλόγησε τη βασιλόπιτα, ευχόμενος η Θεολογική Σχολή να συνεχίσει το σημαντικό έργο και την ανοδική πορεία της. Το φλουρί φέτος βρήκε ο τριτοετής φοιτητής μας Αθηναίος Σεργίου.

Η Θ.Σ.Ε.Κ. εύχεται τόσο στον Αθήναιο όσο και σε όλους τους φοιτητές και το προσωπικό της το 2020 να είναι πλήρες θεοδότου χαράς, πνευματικής προόδου και καρπών αγαθών.