Έναρξη νέου ακαδημαϊκού έτους και υποδοχή νεοεισερχόμενων προπτυχιακών φοιτητών

Η Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου (ΘΣΕΚ) υποδέχθηκε την Παρασκευή, 4 Σεπτεμβρίου 2020, τους 18 νεοεισερχόμενους φοιτητές της στο Προπτυχιακό Πρόγραμμα Θεολογίας. Οι φοιτητές ενημερώθηκαν εκτενώς από τον Διευθυντή της ΘΣΕΚ Πρωτ. Κυπριανό Κουντούρη και τον Ακαδημαϊκό Υπεύθυνο του Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών Αρχιμ. Γρηγόριο Ιωαννίδη για τη Σχολή και  το Προπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών, όπως επίσης και για τη στήριξη που προσφέρει η Σχολή στους φοιτητές της μέσω διαφόρων θεσμών (π.χ.  του Ακαδημαϊκού Συμβούλου και της Ποιμαντικής Μέριμνας ). Το Διοικητικό Προσωπικό της ΘΣΕΚ ενημέρωσε επίσης του φοιτητές για τις Υπηρεσίες της Σχολής (Γραμματεία, Βιβλιοθήκη Σπουδαστηρίου, Υπηρεσία Φοιτητικής Μέριμνας, Γραφείο Εrasmus).  Οι νεοεισερχόμενοι φοιτητές έτυχαν, τέλος, επιμόρφωσης στη χρήση της ψηφιακής πλατφόρμας τηλεκπαίδευσης MOODLE της Θ.Σ.Ε.Κ., όπως επίσης και στο λογισμικό πρόγραμμα Office 365, αλλά και στο πρόγραμμα MS Teams.  Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πλαίσιο της μη κερδοσκοπικής λειτουργίας της Σχολής και της λειτουργίας της Φοιτητικής Μέριμνας η Θ.Σ.Ε.Κ. προσφέρει δωρεάν σε κάθε νεοεισερχόμενο φοιτητή έναν προσωπικό ηλεκτρονικό υπολογιστή τύπου Notebook, για να διευκολύνει την πρόσβαση όλων των φοιτητών στις νέες τεχνολογίες και να συμβάλει στην ηλεκτρονική υποστήριξη των σπουδών τους.

Μολονότι λόγω των περιοριστικών μέτρων εξαιτίας της πανδημικής νόσου Covid-19 η υποδοχή των φετινών φοιτητών έγινε κάτω από πρωτόγνωρες συνθήκες και παρά την αυστηρή τήρηση των μέτρων που προνοούν τα πρωτόκολλα, το κλίμα ήταν πολύ ευχάριστο και όλοι οι φοιτητές έδειξαν ιδιαίτερα ενθουσιασμένοι με το νέο ταξίδι που απλώνεται μπροστά τους.

Τους ευχόμαστε ολόψυχα μια ευλογημένα και καθόλα εποικοδομητική ακαδημαϊκή χρονιά.